AktualnościSeniorzySpołeczeństwo InformacyjneUcyfrowieni

Ucyfrowieni – poziom zaawansowany we wrześniu

Grupa kursantów na drugim poziomie zaawansowania również rozpoczęła zajęcia w nowym roku szkolnym. W dniu 5 września br. Pan Michał Konecki, Dyrektor Departamentu Cyfryzacji powitał zebranych na warsztatach komputerowych i w imieniu Zarządu WŁ życzył wszystkim owocnych spotkań.

Uczestnicy w trakcie pierwszych zajęć wprowadzeni zostali w zasady posługiwania się edytorem tekstu. Napisali listy, które następnie dopracowywali, poznając narzędzia programu Word oraz najczęściej używanie skróty klawiaturowe. Nauczyli się dodawać załączniki do tekstu, wstawiać kształty oraz tabele, sprawnie je edytując.

Drugie spotkanie odbyło się w dniu 12 września br. Ucyfrowieni rozpoczęli zajęcia od przypomnienia obsługi pendrive – tj. podłączenia pamięci USB do komputera, otwarcia jego zawartości, kopiowania i przenoszenia plików. Nie mogło zabraknąć również bezpiecznego wysunięcia urządzenia po skończonej pracy, aby zapobiec ewentualnej utracie dokumentów znajdujących się na pendrive.

Nie zwalniając tempa Uczestnicy nauczyli się pobierać zdjęcia z telefonu na swoje pamięci USB za pomocą przewodu. Zapisane zdjęcia przenieśli do nowo utworzonych folderów, aby w ich urządzeniach panował porządek. Kolejnym krokiem były ćwiczenia w aplikacji Zdjęcia – jej obsługa, prosta edycja zdjęć oraz dodawanie podpisów. 

Na koniec wszyscy założyli darmowe skrzynki mailowe, a na następnych będą wysyłać do siebie wiadomości e-mail i ćwiczyć dodawanie załączników.

Podczas trzecich zajęć, w dniu 19 września br. Uczestnicy kontynuowali naukę obsługi poczty internetowej. Wysyłali do siebie wiadomości, odbierali e-maile, a także dodawali załączniki. Wtedy też przypomnieli sobie, jak pobierać obrazy z internetu – umiejętność ta przydała się kursantom podczas zapisywania załączników otrzymanych w e-mailach.

Jednym z zadań jakie czekało na Uczestników tego dnia, było odebranie e-maila od prowadzących, pobranie załączonego dokumentu na komputer, by na koniec przenieść go na pamięć USB. Dokumentem tym był arkusz kalkulacyjny – program Excel zawierający przykładowy budżet domowy.

Ucyfrowieni nigdy wcześniej nie korzystali z programu Excel, dlatego też po przerwie zaczęli ćwiczenia od podstaw. Nauczyli się tworzyć tabele, wypełniać pola danymi, dostosowywać szerokość i wysokość kolumn oraz formatować komórki. Po kilku próbach udało się wszystkim opanować korzystanie z funkcji auto-sumowania. Dzięki niej Uczestnicy będą mogli kontrolować swoje wydatki w domu.

Zajęcia w dniu 26 września br. rozpoczęły się od wirtualnego podróżowania. Uczestnicy serfowali po stronach internetowych sprawdzając rozkłady jazdy, prognozy pogody, oglądając galerie zdjęć,  a planując wyjazd w konkretne miejsca, sprawdzali na mapach trasy dojazdu.

Po przerwie okazało się, że wszyscy nasi kursanci korzystają już ze smartfonów i mają stały dostęp do Internetu w telefonie. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Pana Pawła Natkańskiego z Departamentu Cyfryzacji, który opowiedział o nowinkach i najciekawszych aplikacjach dostępnych na telefon. Zwrócił też uwagę na najlepsze metody zabezpieczenia urządzeń oraz podkreślał, jak ważne jest zainstalowanie na smartfonach programu antywirusowego.

Na koniec Pan Robert Baryła, Członek Zarządu WŁ podziękował Uczestnikom za wzięcie udziału w warsztatach, rozdał dyplomy i drobne upominki od Województwa. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia na pamiątkę, które zostanie wysłane do Ucyfrowionych mailem – ich ostatnim zadaniem będzie pobranie załącznika i zapisanie go na komputerach w domach.

previous arrow
next arrow
Slider