Kompetencje cyfroweSeniorzyUcyfrowieni

Ucyfrowieni we wrześniu – poziom podstawowy

Wakacje dobiegły końca i nowa grupa Ucyfrowionych zasiadła do ławek. 4 września 2019 roku Pan Michał Konecki – Dyrektor Departamentu Cyfryzacji otworzył kolejny cykl warsztatów z obsługi komputera na poziomie podstawowym.  

Na początku Ucyfrowieni poznali korzyści płynące z przystąpienia do programu pn. „Karta Seniora Województwa Łódzkiego”. Pani Olga Madej z Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej udzieliła zebranym wyczerpujących informacji na ten temat, zapraszając do wzięcia udziału w programie, który obejmuje szereg ulg i zniżek dla seniorów.

Po krótkim wstępie przyszedł czas na zabranie się do pracy.  Dla niektórych osób był to pierwszy kontakt z komputerem, dlatego też naukę rozpoczęli od włączenia i obsługi sprzętu. Wykonując proste ćwiczenia (dostępne za darmo w Internecie) nabyli umiejętności posługiwania się myszą komputerową oraz pisania na klawiaturze.

Zadaniem, jakie czekało na Ucyfrowionych w drugiej części zajęć było napisanie listu do bliskiej osoby.  Dzięki temu mieli możliwość utrwalenia zasad pisania na klawiaturze, a także nauczyli się podstawowej edycji tekstu w programie MsWord.

Drugie spotkanie, w dniu 11 września 2019 r. Ucyfrowieni rozpoczęli od cyfrowej organizacji. Aby ułatwić sobie pracę i uporządkować przestrzeń na komputerach (zwłaszcza w sytuacji, gdy tracimy z pola widzenia ikony na pulpicie), nauczyli się tworzyć foldery. Kopiowali, wycinali i usuwali dokumenty, by na koniec zapisać je na pendrive.

Gdy na wszystkich komputerach i pendrive zapanował ład, uczestnicy skupili się na przeglądarce internetowej. Dowiedzieli się m.in. czym są zakładki, jak otworzyć nową kartę, odświeżyć stronę i wyszukiwać treści w Internecie. Po przerwie natomiast samodzielnie zakładali konta e-mail, wymienili się adresami i zaczęli wysyłać do siebie wiadomości e-mail.

Zajęcia w dniu 18 września 2019 r.  poświęcone były wyszukiwarce Google i najpopularniejszym produktom tej firmy. Uczestnicy poznali aplikacje najczęściej wybierane przez internautów – Mapy Google, Tłumacz, YouTube, czy Kalendarz.

Aby przypomnieć sobie obsługę Internetu i sprawniej poruszać się w świecie wirtualnym,  Ucyfrowieni zaczęli od wyszukiwania treści, oglądania grafik i przeglądania stron internetowych.

Gdy obsługa Internetu przestała być problemem, kursanci uruchomili pierwszą aplikację – Google Maps. Korzystając z tego serwisu internetowego wyszukiwali obiekty, mapy, wyznaczali trasy dojazdu, jak również odbyli wirtualny spacer w widoku street view.

25 września 2019 r.  Ucyfrowieni kontynuowali poznawanie przydatnych portali internetowych. Nauczyli się sprawdzać prognozę pogody w Internecie, wyszukiwać rozkłady jazdy komunikacji miejskiej i krajowej, szukać miejsc noclegowych, a także poznali zasady bezpiecznego kupowania w sklepach internetowych.

Nasi kursanci korzystają już ze smartfonów, dlatego z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji Pawła Natkańskiego z Departamentu Cyfryzacji dotyczącej obsługi smartfonów. Razem z nami pobierali aplikacje na telefon, instalowali programy antywirusowe i dowiedzieli się, co kryją w sobie te małe przenośne komputery.

Na koniec Pan Robert Baryła, Członek Zarządu WŁ podziękował uczestnikom za wzięcie udziału w warsztatach, wręczając im dyplomy i zachęcając do dalszego podnoszenia umiejętności cyfrowych.

previous arrow
next arrow
Slider