Kompetencje cyfroweSeniorzySzkoleniaUcyfrowieni

Ucyfrowieni w Opocznie!

13 września 2019 roku rozpoczęły się pierwsze warsztaty wyjazdowe w ramach projektu Ucyfrowieni. Pracownicy Departamentu Cyfryzacji pojechali do Opoczna na zaproszenie pana starosty, Marcina Baranowskiego, gdzie zostali bardzo ciepło przywitani przez grupę.
 
Uczestników warsztatów powitał pan Michał Konecki, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, życząc owocnej pracy w zdobywaniu umiejętności cyfrowych.
 
W pierwszej kolejności grupa zaczęła od poznania obsługi podstawowych narzędzi pracy z komputerem – myszy i klawiatury. W tym celu wykorzystaliśmy darmowe ćwiczenia interaktywne i gry, które oprócz zabawy i wielu uśmiechów pomogły uczestnikom nabrać wprawy i wyćwiczyć koordynację potrzebną przy posługiwaniu się myszą i pisaniu na klawiaturze.
 
Umiejętność obsługi klawiatury przydała się w drugiej części zajęć, w której Ucyfrowieni korzystali z edytora tekstów MsWord. Napisali listy do bliskich osób,  poznali podstawowe narzędzia służące do edycji, takie jak: zmiana czcionki, jej rozmiaru, koloru, ustawienie marginesów, a także dodawanie kształtów. Na zakończenie uczestnicy zapisali swoje listy na pamięciach USB, ucząc się jednocześnie jak bezpiecznie wysunąć urządzenia z komputerów.
 
Tydzień później,  20 września 2019 roku pojechaliśmy do Opoczna przeprowadzić drugie zajęcia. Grupa czekała na nas niecierpliwie, dlatego też, gdy tylko rozłożyliśmy laptopy, wzięliśmy się z zapałem do pracy. 
 
Ucyfrowieni uruchomili swoje pamięci USB i nauczyli się zmieniać ich nazwę, aby przy każdym kolejnym podłączeniu do komputerów bez problemu potrafili je odszukać. Dowiedzieli się, jak dostać się do wnętrza pendrive i otworzyć ich zawartość, jak tworzyć foldery pomocne przy porządkowaniu dokumentów oraz w jaki sposób przenosić pliki do folderów.
 
Po przerwie przenieśliśmy się do świata Internetu, by pokazać kursantom, że wyszukiwanie potrzebnych informacji nie jest trudne.  Uczestnicy zapoznali się m.in. z przeglądarką internetową, wyszukiwarką Google, dowiedzieli się, czym są zakładki, jak otworzyć nową kartę i poruszać się między nimi. Na koniec samodzielnie zarejestrowali się w darmowym serwisie www i utworzyli konta e-mailowe.
 
27 września 2019 roku, mimo niesprzyjającej pogody, grupa stawiła się w komplecie. Ucyfrowieni głodni wiedzy wysyłali do siebie e-maile z załącznikami, odczytywali wiadomości i zapisywali obrazy na dyskach zewnętrznych. Po wylogowaniu z poczty i przypomnieniu, jak w bezpieczny sposób wysunąć pendrive z komputera, Uczestnicy skupili się na popularnych aplikacjach internetowych, przydatnych w codziennym życiu.
 
Zaczęliśmy od wirtualnej wędrówki w Google Maps – kursanci przenieśli się do swoich miejsc zamieszkania, a także odwiedzili odległe zakątki świata. Sprawdzali trasy dojazdu różnymi środkami transportu i możliwości dotarcia do różnych miejscowości. Nauczyli się poruszać po mapie i wyznaczać cel podróży.
 
Podczas podróży przydaje się znajomość języków, dlatego kolejną aplikacją, jaką poznali Ucyfrowieni był Google Tłumacz.  Okazało się, że obsługa translatora bardzo zaciekawiła grupę, z zainteresowaniem poznawali nowe tłumaczenia i wysłuchiwali wymowy.
 
4 października 2019 roku pojechaliśmy do Opoczna ostatni raz – wszystko co dobre szybko się kończy! Ucyfrowieni nie zwalniali jednak tempa. Kontynuując planowanie podróży nauczyli się korzystać ze stron takich jak e-podróżnik.pl czy booking.com,  które pozwalają zaoszczędzić czas podczas kupowania biletów,  rezerwowania noclegu. Sprawdzali prognozę pogody na różnych portalach, zgodnie przyznając, że wyszukiwanie informacji w Internecie staje się dla nich coraz mniej problematyczne i sprawia przyjemność.
 
O tym, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonów, jak pobierać aplikacje na telefon i które z nich przydają się na co dzień opowiedział kursantom Paweł Natkański z Departamentu Cyfryzacji.  Żywo zainteresowani Uczestnicy wyciągnęli swoje urządzenia i razem z nami instalowali m.in. programy antywirusowe.
 
Uroczystego zakończenia pilotażowego projektu dokonali pan poseł Robert Telus ,  pan marszałek Robert Baryła,  pan starosta Marcin Baranowski i pan dyrektor Michał Konecki,  podsumowując warsztaty i życząc Ucyfrowionym dalszego rozwijania umiejętności cyfrowych. 
 
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Opocznie za gościnę i ciepłe przyjęcie, a Ucyfrowionym dziękujemy, że byli tak chętni do nauki!
 
Gratulujemy drodzy Seniorzy!

O Ucyfrowionych medialnie także lokalnie:
Powiat Opoczyński (YT)
www.opocznopowiat.pl/aktualności

 
 
previous arrow
next arrow
Slider