Ułatwienia dostępu

Menu Zamknij

Łódzka Regionalna Sieć Monitoringu Powietrza

Łódzka Regionalna Sieć Monitoringu Powietrza (ŁRSMP) składa się z  czujników monitoringu powietrza zamontowanych w województwie łódzkim. 

Urządzenia monitorują aktualne stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2.5, PM10), a także dzięki zintegrowanym danym, dostarcza na mapie aktualne informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza oraz wietrze.
Wyniki pomiarów są dostępne na mapach online: map.airly.eu oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej Airly (Android i iOS). 

jak znaleźć czujnik

Obok aktualizowanych na bieżąco danych, użytkownicy mają do dyspozycji wgląd w dane historyczne z poprzedniej doby oraz prognozę jakości powietrza na kolejne 24 godziny. Dokładna predykcja, podawana godzina po godzinie na najbliższe 24 godziny, pozwala na wykorzystanie tych danych na różnorodne sposoby, poczynając od funkcji stricte informacyjnej, a kończąc na edukacji oraz planowaniu zajęć na zewnątrz.

W 2020 roku zrealizowano część pilotażową ŁRSMP, w ramach której zamontowano 10 czujników, zaś w 2021 roku – w 1 etapie – kolejnych 25 sztuk.

Projekt jest efektem działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego ze środków budżetu Województwa. Realizacją zajmuje się Wydział Społeczeństwa Informacyjnego w Departamencie Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Lokalizacje czujników: