W październiku powitaliśmy dwie nowe grupy na poziomie zaawansowanym. Pierwsze zajęcia w dniach 2 i 3 października br. rozpoczęliśmy od obsługi edytora tekstu Word. Zadaniem uczestników było napisanie listu do bliskiej osoby, a następnie jego edycja za pomocą podstawowych narzędzi (m.in. zmiana czcionki, jej rozmiaru, koloru, dostosowanie marginesów, wyrównanie tekstu). Kursanci nauczyli się poprawić błędy ortograficzne w swoich listach, a także dodawać do nich zdjęcia i wstawić tabele. Podczas pracy z tekstem poznali skróty klawiaturowe, które ułatwiają i przyspieszają korzystanie z komputera. Na koniec Ucyfrowieni zapisali swoje dokumenty na pamięciach zewnętrznych, aby zapobiec ich skasowaniu.
Tydzień później, podczas drugiego dnia zajęć Uczestnicy spersonalizowali swoje pamięci USB – zmienili ich nazwy, aby bez trudu odnaleźć je w gąszczu innych urządzeń podłączonych do komputera. Na wszystkich dyskach zewnętrznych czekały nagrane różne pliki, m.in. dokumenty tekstowe i zdjęcia. Zadaniem Kursantów było uporządkowanie tych plików. W tym celu nauczyli się tworzyć nowe foldery, podpisywać je i przenosić do nich dokumenty – kopiując i wycinając. Gdy na pendrive zapanował porządek, wszyscy bezpiecznie wysunęli je z komputerów, aby uniknąć utraty danych.
Po przerwie Ucyfrowieni podłączyli swoje smartfony do laptopów, przy pomocy przewodów. Nauczyli się zgrywać zdjęcia z telefonu na komputer, przenosić je do folderów i zmieniać im nazwy. Ćwiczyli obróbkę zdjęć, nakładając filtry, zmieniając kontrast, rozmiar i usuwając skazy na fotografiach.
Trzecie spotkanie rozpoczęliśmy od nauki korzystania z przeglądarki internetowej – otwierania nowych kart, wyszukiwania interesujących treści i dodawania stron do ulubionych. Gdy Uczestnicy poczuli się pewnie serfując w Internecie, samodzielnie przebrnęli przez proces rejestracji konta pocztowego, utworzyli unikatowe loginy i hasła, po czym zalogowali się na skrzynki. Z przyjemnością wymienili się adresami e-mail i wysyłali do siebie wiadomości, również z załącznikami. Odebrali wiadomość od prowadzących zawierającą plik Excel, po czym zapisali go na swoich pamięciach USB.
W ten sposób płynnie przeszliśmy do drugiej części zajęć i podstaw korzystania z Excela. Ucyfrowieni uzupełniali dane w poszczególnych komórkach tworząc budżet domowy. Nauczyli się dostosowywać wiersze i kolumny oraz edytować ich zawartość, by na koniec sumować dane przy pomocy funkcji, sortować je i filtrować.
Podczas ostatniego spotkania Ucyfrowieni przygotowywali się do podroży, wspólnie wybierając jej kierunek. Korzystając z Google Maps wyszukiwali obiekty, przeglądali mapy, wyznaczali trasy dojazdu, a także oglądali panoramiczne widoki z poziomu ulicy, tzw. street view.
Wiedząc już, jak dojechać w wybrane miejsce, Uczestnicy sprawdzali rozkłady jazdy komunikacją publiczną. Wyszukiwali połączenia na stronie e-podróżnik, która umożliwia dokładne i kompleksowe planowanie. Następnie Kursanci przeglądali bazę noclegową i uczyli się, jak w bezpieczny i mądry sposób (oszczędzając pieniądze) rezerwować zakwaterowanie na platformie booking.com.
Ostatnim krokiem przed wyruszeniem w wirtualną podróż były zakupy przez Internet. Najpotrzebniejsze produkty znaleźliśmy na Allegro oraz na OLX. Ucyfrowieni zgodnie przyznali, że kupowanie nie jest trudne, a procesy rejestracyjne na wszystkich stronach są podobne i nie sprawiają już kłopotu.
Na zakończenie pan Robert Baryła, Członek Zarządu WŁ wraz z Panem Michałem Koneckim, Dyrektorem Departamentu Cyfryzacji podziękowali uczestnikom za wzięcie udziału w warsztatach, rozdali dyplomy i gadżety od województwa – nie zabrakło również wspólnego zdjęcia na pamiątkę.