SeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkoleniaUcyfrowieni

Ucyfrowieni w październiku

W październiku powitaliśmy dwie nowe grupy na poziomie zaawansowanym.  Pierwsze zajęcia w dniach 2 i 3 października br. rozpoczęliśmy od obsługi edytora tekstu Word. Zadaniem uczestników było napisanie listu do bliskiej osoby, a następnie jego edycja za pomocą podstawowych narzędzi (m.in. zmiana czcionki, jej rozmiaru, koloru, dostosowanie marginesów, wyrównanie tekstu).  Kursanci nauczyli się poprawić błędy ortograficzne w swoich listach, a także dodawać do nich zdjęcia i wstawić tabele. Podczas pracy z tekstem poznali skróty klawiaturowe, które ułatwiają i przyspieszają korzystanie z komputera. Na koniec Ucyfrowieni zapisali swoje dokumenty na pamięciach zewnętrznych, aby zapobiec ich skasowaniu.

Tydzień później,  podczas drugiego dnia zajęć Uczestnicy spersonalizowali swoje pamięci USB – zmienili ich nazwy, aby bez trudu odnaleźć je w gąszczu innych urządzeń podłączonych do komputera.  Na wszystkich dyskach zewnętrznych czekały nagrane różne pliki, m.in. dokumenty tekstowe i zdjęcia. Zadaniem Kursantów było uporządkowanie tych plików. W tym celu nauczyli się tworzyć nowe foldery, podpisywać je i przenosić do nich dokumenty – kopiując i wycinając. Gdy na pendrive zapanował porządek, wszyscy bezpiecznie wysunęli je z komputerów, aby uniknąć utraty danych.

Po przerwie Ucyfrowieni podłączyli swoje smartfony do laptopów, przy pomocy przewodów.  Nauczyli się zgrywać zdjęcia z telefonu na komputer, przenosić je do folderów i zmieniać im nazwy.  Ćwiczyli obróbkę zdjęć, nakładając filtry, zmieniając kontrast, rozmiar i usuwając skazy na fotografiach.

Trzecie spotkanie rozpoczęliśmy od nauki korzystania z przeglądarki internetowej – otwierania nowych kart, wyszukiwania interesujących treści i dodawania stron do ulubionych.  Gdy Uczestnicy poczuli się pewnie serfując w Internecie, samodzielnie przebrnęli przez proces rejestracji konta pocztowego, utworzyli unikatowe loginy i hasła, po czym zalogowali się na skrzynki. Z przyjemnością wymienili się adresami e-mail i wysyłali do siebie wiadomości, również z załącznikami. Odebrali wiadomość od prowadzących zawierającą plik Excel,  po czym zapisali go na swoich pamięciach USB.

W ten sposób płynnie przeszliśmy do drugiej części zajęć i podstaw korzystania z Excela. Ucyfrowieni uzupełniali dane w poszczególnych komórkach tworząc budżet domowy. Nauczyli się dostosowywać wiersze i kolumny oraz edytować ich zawartość, by na koniec sumować dane przy pomocy funkcji, sortować je i filtrować.

Podczas ostatniego spotkania Ucyfrowieni przygotowywali się do podroży, wspólnie wybierając jej kierunek. Korzystając z Google Maps wyszukiwali obiekty,  przeglądali mapy, wyznaczali trasy dojazdu, a także oglądali panoramiczne widoki z poziomu ulicy, tzw. street view. 

Wiedząc już, jak dojechać w wybrane miejsce, Uczestnicy sprawdzali rozkłady jazdy komunikacją publiczną. Wyszukiwali połączenia na stronie e-podróżnik, która umożliwia dokładne i kompleksowe planowanie. Następnie Kursanci przeglądali bazę noclegową i uczyli się, jak w bezpieczny i mądry sposób (oszczędzając pieniądze) rezerwować zakwaterowanie na platformie booking.com.

Ostatnim krokiem przed wyruszeniem w wirtualną podróż były zakupy przez Internet. Najpotrzebniejsze produkty znaleźliśmy na Allegro oraz na OLX. Ucyfrowieni zgodnie przyznali, że kupowanie nie jest trudne, a procesy rejestracyjne na wszystkich stronach są podobne i nie sprawiają już kłopotu.

Na zakończenie pan Robert Baryła, Członek Zarządu WŁ wraz z Panem Michałem Koneckim, Dyrektorem Departamentu Cyfryzacji podziękowali uczestnikom za wzięcie udziału w warsztatach, rozdali dyplomy i gadżety od województwa – nie zabrakło również wspólnego zdjęcia na pamiątkę.

slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: