Menu Zamknij

CyberBezpieczni pracownicy JST

Komputery, urządzenia elektroniczne, Internet oraz zaawansowane technologie odgrywają coraz bardziej dominującą rolę. Internet jest niezbędny w pracy, w domu, bywa także nieodłącznym elementem czasu wolnego. W sposób dynamiczny, wręcz lawinowo, do cyberprzestrzeni wkraczają nowe usługi, które wcześniej realizowane były wyłącznie w świecie realnym, np.: e-administracja, e-learning, e-shoping, e-bilet i wiele innych.

Mając świadomość szans i zagrożeń Województwo Łódzkie po raz trzeci podjęło się zorganizowania konferencji z cyklu CyberBezpieczni. W wydarzeniu, które odbyło się 3 października 2019 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wzięło udział ok. 100 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z całego regionu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabrakło interesujących tematów. Podczas konferencji uczestnicy zapoznali się z różnymi aspektami bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym: zagrożenia w sieci XXI w., cyber atak – etapy, cyfrowe zagrożenia na podstawie miasta Baltimore, blockchain jako skuteczna metoda bezpieczeństwa w administracji publicznej, bezpieczeństwo polskiego internetu, w kontekście cyber – incydentów w urzędach administracji samorządowej, a także rola CERT Polska i JST w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Gościem specjalnym konferencji była przedstawicielka ICANN – instytucji nadzorującej techniczne aspekty Internetu, odpowiedzialnej obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Pani Gabriella Schittek opowiedziała jakie były początki internetu oraz jaką rolę w globalnej sieci pełni ICANN.

Serdecznie dziękuję Państwu za przybycie i chęć poszerzania wiedzy.