Kompetencje cyfroweSeniorzyUcyfrowieni

Ucyfrowieni w listopadzie – poziom zaawansowany

7 listopada 2019 roku powitaliśmy ostatnią już grupę uczestników warsztatów komputerowych na poziomie zaawansowanym. Zbliżamy się do końca zajęć w tym sezonie, jednak nie zwalniamy tempa i wraz z Ucyfrowionymi zasiedliśmy do ławek.

Po włączeniu komputerów kursanci rozpoczęli pracę od poznania edytora tekstów Word. Napisali listy do bliskich osób, a następnie dokonali ich formatowania, korzystając z różnych narzędzi. Dostosowywali teksty poprzez użycie opcji czcionek i znaków, a także stosując skróty klawiaturowe. Nauczyli się wstawiać do dokumentu obrazy, kształty i tabele. Zmieniali ich rozmiar oraz rozmieszczenie w tekście, aby uzyskać oczekiwany wygląd.

Aby praca nie poszła na marne, a wyedytowane listy nie zniknęły z komputerów, Uczestnicy nauczyli się zapisywać dokumenty. Zapisu dokonali na swoich pamięciach USB, a po zakończonej pracy, wysunęli w sposób bezpieczny urządzenia z komputerów.

14 listopada 2019 roku grupa spotkała się na drugich zajęciach i od razu przystąpiła do pracy. Ucyfrowieni podłączyli swoje pamięci USB i nauczyli się wyszukiwać je na komputerach. Spersonalizowali urządzenia zmieniając ich nazwę i zaczęli korzystać z przenośnych pamięci. Tworzyli foldery, do których przenosili pliki – w ten sposób na dyskach zapanował ład, a dokumenty zostały uporządkowane.

Kolejnym zadaniem, jakie czekało na Uczestników w tym dniu było podłączenie smartfonów do komputerów, przy pomocy przewodów. Kursanci nauczyli się kopiować fotografie i wklejać je do nowo utworzonych folderów na swoich pamięciach USB.  Na koniec, korzystając z aplikacji Zdjęcia, upiększali zdjęcia, dokonując prostej obróbki, m.in. przycinając je, rozjaśniając, czy retuszując.

Zajęcia w dniu 21 listopada 2019 roku rozpoczęliśmy od założenia poczty internetowej.  Uczestnicy samodzielnie przeszli przez proces rejestracji konta w serwisie internetowym, tworząc loginy i hasła. Po zalogowaniu do skrzynek korespondowali ze sobą, wysyłając maile, odpowiadając na wiadomości i przesyłając je dalej.  Dodawali do e-maili załączniki, a także pobierali otrzymane obrazy, zapisując je na swoich pamięciach USB. Nauczyli się również korzystać z funkcji ‚ustawienia konta’,  m.in zmieniać podstawowe dane, personalizować wygląd skrzynki pocztowej, czy zmieniać hasło.

28 listopada 2019 roku udaliśmy się z Ucyfrowionymi w wirtualną podróż. Wyprawę rozpoczęliśmy od uruchomienia aplikacji google maps  i wybrania miejsca, które chcemy odwiedzić. Porównywaliśmy możliwości dojazdu różnymi środkami komunikacji, a także oglądaliśmy obiekty z tzw. widoku ulicy (street view),  do niektórych budynków udało nam się nawet zajrzeć do środka.

W dalszej części zajęć Ucyfrowieni przeszukiwali bazę noclegową booking.com oraz sprawdzali rozkłady jazdy komunikacji publicznej korzystając z platformy e-podróżnik. Zapoznali się również ze stroną łódzkiego MPK, samodzielnie przeglądając jej najciekawsze zakładki, m.in. utrudnienia w ruchu, zmiany rozkładów, czy dodawanie tras do ulubionych.

Wybierając się w podróż warto trochę podszlifować języki, jednak gdy nie mamy takiej możliwości, z pomocą przychodzi google tłumacz. Grupa z zaciekawieniem korzystała z tej aplikacji na komputerach, wklejając do niej teksty skopiowane z innych stron.  Zainstalowali tłumacza również na swoich smartfonach, by móc z niego korzystać w każdej chwili.

Na zakończenie szkolenia Ucyfrowieni dostali od prowadzących dyplomy i drobne upominki. Nie mogło zabraknąć również wspólnego zdjęcia na pamiątkę.

Życzymy Wam drodzy Kursanci, abyście kontynuowali przygodę z komputerem i dalej podnosili swoje umiejętności cyfrowe!

 

 

previous arrow
next arrow
Slider