Kompetencje cyfroweSeniorzyUcyfrowieni

Ucyfrowieni w listopadzie – poziom zaawansowany

7 listopada 2019 roku powitaliśmy ostatnią już grupę uczestników warsztatów komputerowych na poziomie zaawansowanym. Zbliżamy się do końca zajęć w tym sezonie, jednak nie zwalniamy tempa i wraz z Ucyfrowionymi zasiedliśmy do ławek.

Po włączeniu komputerów kursanci rozpoczęli pracę od poznania edytora tekstów Word. Napisali listy do bliskich osób, a następnie dokonali ich formatowania, korzystając z różnych narzędzi. Dostosowywali teksty poprzez użycie opcji czcionek i znaków, a także stosując skróty klawiaturowe. Nauczyli się wstawiać do dokumentu obrazy, kształty i tabele. Zmieniali ich rozmiar oraz rozmieszczenie w tekście, aby uzyskać oczekiwany wygląd.

Aby praca nie poszła na marne, a wyedytowane listy nie zniknęły z komputerów, Uczestnicy nauczyli się zapisywać dokumenty. Zapisu dokonali na swoich pamięciach USB, a po zakończonej pracy, wysunęli w sposób bezpieczny urządzenia z komputerów.

14 listopada 2019 roku grupa spotkała się na drugich zajęciach i od razu przystąpiła do pracy. Ucyfrowieni podłączyli swoje pamięci USB i nauczyli się wyszukiwać je na komputerach. Spersonalizowali urządzenia zmieniając ich nazwę i zaczęli korzystać z przenośnych pamięci. Tworzyli foldery, do których przenosili pliki – w ten sposób na dyskach zapanował ład, a dokumenty zostały uporządkowane.

Kolejnym zadaniem, jakie czekało na Uczestników w tym dniu było podłączenie smartfonów do komputerów, przy pomocy przewodów. Kursanci nauczyli się kopiować fotografie i wklejać je do nowo utworzonych folderów na swoich pamięciach USB.  Na koniec, korzystając z aplikacji Zdjęcia, upiększali zdjęcia, dokonując prostej obróbki, m.in. przycinając je, rozjaśniając, czy retuszując.

Zajęcia w dniu 21 listopada 2019 roku rozpoczęliśmy od założenia poczty internetowej.  Uczestnicy samodzielnie przeszli przez proces rejestracji konta w serwisie internetowym, tworząc loginy i hasła. Po zalogowaniu do skrzynek korespondowali ze sobą, wysyłając maile, odpowiadając na wiadomości i przesyłając je dalej.  Dodawali do e-maili załączniki, a także pobierali otrzymane obrazy, zapisując je na swoich pamięciach USB. Nauczyli się również korzystać z funkcji ‘ustawienia konta’,  m.in zmieniać podstawowe dane, personalizować wygląd skrzynki pocztowej, czy zmieniać hasło.

28 listopada 2019 roku udaliśmy się z Ucyfrowionymi w wirtualną podróż. Wyprawę rozpoczęliśmy od uruchomienia aplikacji google maps  i wybrania miejsca, które chcemy odwiedzić. Porównywaliśmy możliwości dojazdu różnymi środkami komunikacji, a także oglądaliśmy obiekty z tzw. widoku ulicy (street view),  do niektórych budynków udało nam się nawet zajrzeć do środka.

W dalszej części zajęć Ucyfrowieni przeszukiwali bazę noclegową booking.com oraz sprawdzali rozkłady jazdy komunikacji publicznej korzystając z platformy e-podróżnik. Zapoznali się również ze stroną łódzkiego MPK, samodzielnie przeglądając jej najciekawsze zakładki, m.in. utrudnienia w ruchu, zmiany rozkładów, czy dodawanie tras do ulubionych.

Wybierając się w podróż warto trochę podszlifować języki, jednak gdy nie mamy takiej możliwości, z pomocą przychodzi google tłumacz. Grupa z zaciekawieniem korzystała z tej aplikacji na komputerach, wklejając do niej teksty skopiowane z innych stron.  Zainstalowali tłumacza również na swoich smartfonach, by móc z niego korzystać w każdej chwili.

Na zakończenie szkolenia Ucyfrowieni dostali od prowadzących dyplomy i drobne upominki. Nie mogło zabraknąć również wspólnego zdjęcia na pamiątkę.

Życzymy Wam drodzy Kursanci, abyście kontynuowali przygodę z komputerem i dalej podnosili swoje umiejętności cyfrowe!

 

 

slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: