AktualnościSeniorzyUcyfrowieni

Ucyfrowieni – poziom podstawowy w listopadzie

6 listopada 2019 roku powitaliśmy kolejną grupę uczestników warsztatów komputerowych na poziomie podstawowym. Ucyfrowieni zasiedli w ławkach z uśmiechem i energią do pracy.

Zanim jednak przeszliśmy do głównego punktu spotkania, Pani Olga Madej z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przybliżyła zebranym informacje na temat Karty Seniora Województwa Łódzkiego, m.in. korzyści płynące z jej posiadania.

Po miłym wstępie przyszła pora na zabranie się do pracy i włączenie komputerów. Dla niektórych osób był to pierwszy kontakt z komputerem, dlatego naukę rozpoczęliśmy od poznania podstawowej obsługi sprzętu. Wykonując proste ćwiczenia i grając w gry interaktywne dostępne w Internecie uczestnicy nabywali wprawy w posługiwaniu się myszą komputerową oraz pisaniu na klawiaturze.

Po przerwie przeszliśmy do edytora tekstu Ms Word. Ucyfrowieni nauczyli się uruchamiać program, wyszukując go na komputerze, a następnie pisać teksty i dokonywać ich edycji. Na koniec pierwszego dnia zajęć wszyscy zapisali swoje prace na pamięciach USB.  

Drugie spotkanie, dnia 13 listopada 2019 roku rozpoczęliśmy od organizacji dokumentów na pamięciach USB.  Uczestnicy tworzyli nowe foldery i zmieniali ich nazwy.  Dowiedzieli się, jak przydatną funkcję spełniają wirtualne segregatory – pozwalają bowiem utrzymać na dyskach porządek i dzięki nim szybciej można odszukać potrzebne pliki.  Gdy wszystkie foldery zostały utworzone, przyszedł czas na ich zapełnienie – kursanci przenosili do nich zdjęcia i dokumenty tekstowe, segregując je odpowiednio.

W drugiej części zajęć przeszliśmy do zagadnienia poczty internetowej. Ucyfrowieni zarejestrowali swoje konta, tworząc unikatowe loginy i silne hasła, a następnie zalogowali się do poczty i korespondowali ze sobą.

Podczas trzeciego spotkania, w dniu 20 listopada 2019 roku kontynuowaliśmy obsługę poczty internetowej,  ucząc grupę, jak odpowiadać na e-maile, przesyłać wiadomości oraz jak dodawać i pobierać załączniki.  Pilna grupa z zapałem zapełniała książki adresowe swoimi kontaktami i wysyłała maile do wszystkich uczestników.

Po wylogowaniu ze skrzynek mailowych Ucyfrowieni zaczęli oswajać się z wyszukiwarką Google,  m.in. poznali najpopularniejsze aplikacje, które mogą im się przydać na co dzień. Jedną z takich aplikacji jest Google Maps – nawigacja, która pozwala odnaleźć poszukiwane miejsca, wyznaczyć trasy dojazdu, a także udać się w wirtualny spacer i obejrzeć obiekty z poziomu street view (czyli z widoku ulicy).

27 listopada 2019 roku odbyło się czwarte spotkanie, podczas którego kontynuowaliśmy przeglądanie popularnych serwisów internetowych.  Ucyfrowieni potrafią już samodzielnie korzystać z nawigacji i map Google, wyznaczać trasy dojazdu i oglądać wybrane miejsca. Przyszedł więc czas na poznanie stron, dzięki którym sprawdzą rozkłady jazdy komunikacji publicznej, zarezerwują miejsce noclegowe i zaplanują swoją podróż. Uczestnicy zajrzeli między innymi do witryn e-podróżnik.pl, pkp.pl, booking.com, czy mpk.lodz.pl.

W dalszej części zajęć sprawdzaliśmy prognozy pogody na różnych portalach, porównując je między sobą. Duże zainteresowanie wśród grupy wzbudziła strona Ventusky.com, która w ciekawy sposób pokazuje rozwój pogody na większym obszarze.

Na koniec, pan Michał Konecki, Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego wręczył zebranym dyplomy i drobne upominki od województwa, dziękując za aktywny udział w warsztatach i życząc dalszego rozwijania umiejętności cyfrowych.

previous arrow
next arrow
Slider