Menu Zamknij

Ucyfrowieni w Gminie Stryków

W dniu 24 września 2018 roku rozpoczęły się pierwsze warsztaty wyjazdowe w ramach projektu Ucyfrowieni. Udałyśmy się do Domu Kultury w Niesułkowie w gminie Stryków. Tam zostałyśmy przywitane przez panią Wioletę Głowacką – Naczelnika Wydziału Informacji, Promocji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych w Urzędzie Miejskim w Strykowie, która zadbała o wyposażenie uczestników w notesy, długopisy i pendrive`y oraz dostarczyła kawę, herbatę i coś słodkiego.

Zajęcia rozpoczęły się od rozdania materiałów oraz krótkiego omówienia budowy komputera, urządzeń wejścia (myszka i klawiatura) i urządzeń wyjścia (monitor i głośniki). Następnie przeszliśmy do ćwiczeń, które pomagały skoordynować pracę oczu i ręki. Dla osób, które nigdy nie korzystały z komputera, było to nie lada wyzwanie. Po tych ćwiczeniach przyszedł czas na zapoznanie się z klawiaturą. Zabawa w pisanie literek i zdobywanie punktów dostarczyła wszystkim dużo radości. Niektórzy tak wciągnęli się w pisanie, że nawet nie chcieli skorzystać z przerwy. Po przerwie zaczęliśmy pracę w programie do edytowania tekstu – Microsoft Word. Uczestnicy warsztatów napisali krótki list do swoich najbliższych. Następnie tekst został sformatowany – zmienialiśmy litery w tekście na kursywę, pogrubialiśmy i podkreślaliśmy ważniejsze zdania. W dalszej kolejności każdy uczestnik zapisał list na pulpicie, a następnie przeniósł na swojego pendrive. Na zakończenie podsumowaliśmy zdobyte umiejętności, a nasi seniorzy powiedzieli, że dopiero teraz wiedzą i rozumieją, dlaczego tak ciężko odciągnąć młodych od komputerów.

Drugie zajęcia odbyły się 26 września br. Znalazły się w grupie osoby, które pochwaliły się, że udało im się poćwiczyć zdobyte umiejętności w domu. Brawo!!! Tego dnia uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę z Internetem. Poznali różnice między przeglądarką a wyszukiwarką. Następnie weszliśmy na stronę internetową Domu Kultury w Niesułkowie. Na jej podstawie zapoznaliśmy się z budową strony internetowej. Poznaliśmy pojęcie linku. Ileż radości sprawiło, to naszym seniorom, gdy okazało się, że na tej stronie znajdują się ich fotografie wykonane na tegorocznych dożynkach! W dalszej kolejności przeszliśmy do stron internetowych z prognozą pogody oraz z wypiekami, obiadami jednogarnkowymi i deserami. Uczestnicy poznawali tajemne dla nich do tej pory przepisy Magdy Gessler czy Anny Starmach. Na przerwie znów było ciężko odciągnąć naszych seniorów od komputerów. Na szczęście udało się wszystkich zmobilizować do wspólnej fotografii, która bardzo przydała się nam w kolejnej części zajęć. Po przerwie objaśniliśmy zasadę działania skrzynek mailowych i każdy z pomocą trenerów założył własną skrzynkę mailową. Rozpoczęło się pisanie, wysyłanie i odbieranie maili. Wielką niespodzianką okazał się mail od trenerek ze zdjęciem grupy. Ciężko było oderwać naszych uczestników od korespondowania między sobą, a czekał już kolejny temat – You Tube. Wejście do świata filmów i teledysków również sprawiło wiele radości. Seniorzy powspominali oglądając piknik w Niesułkowie, który odbył się w 2011 roku, posłuchali pieśni i piosenek patriotycznych. Przeboje Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar zakończyły drugie spotkanie z Ucyfrowionymi.

Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 28 września br. Zajęcia przeniosły nas daleko poza Niesułków. Seniorzy podróżowali po świecie korzystając z Google Maps. Zwiedzaliśmy Gdańsk, Kraków, Barcelonę i Tokio. Spacerując po tych miastach korzystaliśmy z funkcji Google Street view, czyli oglądaliśmy panoramiczne widoki z poziomu ulicy. Potem każdy mógł zaplanować własną, wymarzoną podróż. Jako, że w podróżach ważna jest znajomość języków obcych nasi seniorzy zapoznali się z aplikacją Google Tłumacza. Zobaczyli, że obecnie nieznajomość języka nie stanowi wielkiej przeszkody. Tłumaczyliśmy proste zdania na język angielski, niemiecki i rosyjski. W dalszej kolejności przeszliśmy do zakupów internetowych. Panie oglądały suknie wieczorowe i antyki, a panowie samochody i części hydrauliczne. Każdy nabrał ochoty na prawdziwe zakupy. Po przerwie trenerki przedstawiły strony, które mogą się przydać w codziennym użytkowaniu lub pomogą rozwinąć zainteresowania. W ruch poszły długopisy i notatniki. W ostatniej części zajęć odbyły się indywidualne konsultacje. Można było jeszcze raz krok po kroku pod okiem trenera włączyć i wyłączyć komputer, zalogować się samodzielnie do poczty i wysłać maila, poszukać przepisu kulinarnego czy posłuchać muzyki.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy. Seniorzy bardzo podziękowali nam za miłe i owocne szkolenie. Żałowali, że to już koniec i pytali o kolejne spotkania. My zakończyłyśmy szkolenie z dumą i satysfakcją, że seniorzy, którzy przychodząc na zajęcia mieli problem z włączeniem komputera i obsługą myszki, wyszli z zajęć z umiejętnością pisania w programie do edytowania teksu, wysyłania i odbierania maili oraz poruszania się po Internecie.

Warsztaty przeprowadziły Katarzyna Genderka, Marta Osińska i Agnieszka Krawiec.

09
10
05
04
01
03
02
07
06
08
previous arrow
next arrow