AktualnościKompetencje cyfroweSeniorzySzkoleniaUcyfrowieni

VII grupa Ucyfrowionych, czyli październik z komputerem

4 października br. rozpoczęły się warsztaty dla siódmej grupy „Ucyfrowionych”. Uczestnicy zostali ciepło powitani przez Krzysztofa Stefaniaka, Zastępcę Dyrektora Departamentu Cyfryzacji, po czym wzięli się z zapałem do pracy.

Dużo uśmiechu wywołały ćwiczenia usprawniające posługiwanie się myszką i klawiaturą. Gry te rozbudziły w Ucyfrowionych nutkę rywalizacji oraz jeszcze większą chęć do zdobywania nowych umiejętności. Poprzez zabawę wprowadzeni zostali w świat Internetu.

Trzeba przyznać jedno, nasza grupa nie bała się serfować po Internecie –  robiła to jeszcze niepewnie, ale przy odrobinie ćwiczeń i uważnym czytaniu ze zrozumieniem, żadna strona nie będzie im straszna.

Zajęcia trwały dalej. Po przerwie grupa poznała obsługę edytora tekstów. Wszyscy uczestnicy napisali listy do bliskich osób, wyedytowali je, dodali obrazki i zapisali na pulpicie.

Na koniec pierwszego dnia warsztatów grupa nauczyła się tworzyć foldery i przenosić pliki z komputera na pamięć zewnętrzną.

Drugie zajęcia VII grupy Ucyfrowionych rozpoczęły się od sprawdzenia umiejętności zdobywanych na poprzednich zajęciach. Jeszcze nie wszystko jest łatwe, ale na pewno zostało „oswojone”. Obserwując uczestników widzimy duże postępy.

Przy wykorzystaniu przeglądarki i wyszukiwarki, poznając przy okazji jakie są pomiędzy nimi różnice, Ucyfrowieni poszukiwali w Internecie różnych informacji.

Po przerwie każdy uczestnik przy pomocy trenerów zakładał własną pocztę elektroniczną. Wykorzystując ją Ucyfrowieni przesyłali do siebie wiadomości i załączniki, które wcześniej pobierali z Internetu. Podczas warsztatów praca okraszona była zabawą.

18.10.2018 r. trzeci raz spotkaliśmy się z VII grupą chętnych do podniesienia umiejętności komputerowych. Początek zajęć stanowiło przypomnienie logowania do założonej na poprzednich zajęciach poczty elektronicznej. Nie wszyscy jeszcze zrobili to bez trudu, ale „ćwiczenie  czyni mistrza”.

W dalszej części zajęć uczestnicy korzystali z popularnych aplikacji Google, tj Mapy, YouTube, Tłumacz i Grafika. Wyznaczali trasy przejazdu na mapie Google różnymi środkami komunikacji, korzystając z YouTube oglądali filmy, słuchali muzyki i…. dowiedzieli się jak perfekcyjnie przyszyć guzik. Zapoznali się z możliwościami korzystania z grafiki zamieszczonej w sieci Internet.

Przestrzeganie praw autorskich do utworów zamieszczonych w sieci było ostatnim tematem zajęć, który został przedstawiony Ucyfrowionym na zakończenie trzecich zajęć.

Ostatnie zajęcia, które odbyły się 25 października 2018 r., poświęcone były planowaniu podróży. Celem wojaży było Tokio. Przy wykorzystaniu popularnych wyszukiwarek uczestnicy planowali przeloty, rezerwacje hoteli, a dzięki możliwości wykorzystania street view wycieczki w interesujące miejsca podczas pobytu w Japonii. Podróż do Kazimierza Dolnego także została precyzyjnie zaplanowana

Do podróży należy się solidnie przygotować, więc trzeba dokonać stosownych zakupów. Zakupy były drugim tematem jakim zajęli się Ucyfrowieni podczas tych zajęć.

Na zakończenie pan Krzysztof Stefaniak – p. o. z-cy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i upominki oraz życzył im dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Wszyscy chętnie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Życzymy im radości z nabytych umiejętności!

previous arrow
next arrow
Slider