SeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkolenia

Ucyfrowieni w październiku

W październiku powitaliśmy dwie nowe grupy na poziomie zaawansowanym.  Pierwsze zajęcia w dniach 2 i 3 października br. rozpoczęliśmy od obsługi edytora tekstu Word. Zadaniem uczestników było napisanie listu do bliskiej osoby, a następnie jego edycja za pomocą podstawowych narzędzi (m.in. zmiana czcionki, jej rozmiaru, koloru, dostosowanie marginesów, wyrównanie tekstu).  Kursanci nauczyli się poprawić błędy ortograficzne w swoich listach, a także dodawać do nich zdjęcia i wstawić tabele. Podczas pracy z tekstem poznali skróty klawiaturowe, które ułatwiają i przyspieszają korzystanie z komputera. Na koniec Ucyfrowieni zapisali swoje dokumenty na pamięciach zewnętrznych, aby zapobiec ich skasowaniu.

Tydzień później,  podczas drugiego dnia zajęć Uczestnicy spersonalizowali swoje pamięci USB – zmienili ich nazwy, aby bez trudu odnaleźć je w gąszczu innych urządzeń podłączonych do komputera.  Na wszystkich dyskach zewnętrznych czekały nagrane różne pliki, m.in. dokumenty tekstowe i zdjęcia. Zadaniem Kursantów było uporządkowanie tych plików. W tym celu nauczyli się tworzyć nowe foldery, podpisywać je i przenosić do nich dokumenty – kopiując i wycinając. Gdy na pendrive zapanował porządek, wszyscy bezpiecznie wysunęli je z komputerów, aby uniknąć utraty danych.

Po przerwie Ucyfrowieni podłączyli swoje smartfony do laptopów, przy pomocy przewodów.  Nauczyli się zgrywać zdjęcia z telefonu na komputer, przenosić je do folderów i zmieniać im nazwy.  Ćwiczyli obróbkę zdjęć, nakładając filtry, zmieniając kontrast, rozmiar i usuwając skazy na fotografiach.

Trzecie spotkanie rozpoczęliśmy od nauki korzystania z przeglądarki internetowej – otwierania nowych kart, wyszukiwania interesujących treści i dodawania stron do ulubionych.  Gdy Uczestnicy poczuli się pewnie serfując w Internecie, samodzielnie przebrnęli przez proces rejestracji konta pocztowego, utworzyli unikatowe loginy i hasła, po czym zalogowali się na skrzynki. Z przyjemnością wymienili się adresami e-mail i wysyłali do siebie wiadomości, również z załącznikami. Odebrali wiadomość od prowadzących zawierającą plik Excel,  po czym zapisali go na swoich pamięciach USB.

W ten sposób płynnie przeszliśmy do drugiej części zajęć i podstaw korzystania z Excela. Ucyfrowieni uzupełniali dane w poszczególnych komórkach tworząc budżet domowy. Nauczyli się dostosowywać wiersze i kolumny oraz edytować ich zawartość, by na koniec sumować dane przy pomocy funkcji, sortować je i filtrować.

slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: