AktualnościSeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkolenia

Ucyfrowieni w kwietniu – grupa zaawansowana

Warsztaty z obsługi komputera dla nowej grupy, o drugim poziomie zaawansowania, rozpoczęły się w dniu
4 kwietnia br. Uczestników powitali Pan Robert Baryła – Członek Zarządu WŁ wraz z Panem Krzysztofem Stefaniakiem – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji.

Po krótkim wprowadzeniu i rozdaniu materiałów szkoleniowych Ucyfrowieni włączyli laptopy i przystąpili do pracy. Zaczęli od szlifowania umiejętności posługiwania się edytorem tekstów Ms Word. Pierwszym ich zadaniem było napisanie listu do bliskiej osoby. Kolejnym zaś krokiem, poznanie zasad poprawnego edytowania tekstu, wstawianie tabel i obrazów z komputera. Na zakończenie wszyscy utworzyli foldery na pulpitach, zapisali w nich swoje listy, po czym przenieśli całe pliki do pamięci USB.

11 kwietnia br. Ucyfrowieni rozpoczęli zajęcia od komunikacji za pośrednictwem poczty internetowej. Założyli darmowe konta, poznając zasady bezpiecznego logowania i tworzenia silnych haseł. Wysyłali i odbierali wiadomości e-mail, również z załącznikami. W związku z tym, że zbliża się Wielkanoc, przesyłali do siebie kartki z życzeniami.

Po przerwie przyszedł czas na naukę zgrywania zdjęć z telefonów komórkowych. Wszyscy zgodnie przyznali, że skopiowanie zdjęć z karty pamięci nie jest trudne i w wolnym czasie uporządkują resztę swoich fotografii w domach. Zdjęcia zapisali w nowo utworzonych folderach, które następnie przenieśli na pamięci zewnętrzne. Na koniec uczestnicy wykazali się kreatywnością, samodzielnie dokonując podstawowej obróbki zdjęć, niejednokrotnie zmieniając je nie do poznania.

Podczas trzeciego spotkania, w dniu 18 kwietnia br. Ucyfrowieni uczyli się zarządzać osobistymi finansami, korzystając z programu Excel. Tworzyli arkusze kalkulacyjne, pomocne w planowaniu i analizowaniu wydatków. Zliczali swoje zestawienia, używając podstawowych funkcji, takich jak„suma”, a także formatowali komórki i przekształcali gotowe szablony.

W drugiej części zajęć uczestnicy, dzięki aplikacji Google Maps, wyszukiwali i poznawali nowe miejsca, również te znajdujące się w okolicy swojego zamieszkania. Znajdowali do nich drogi dojazdu, wyznaczali trasy i oglądali z bliska, wykorzystując narzędzie Street View.

Na koniec zapoznali się z możliwościami, jakie udostępnione są na stronie łódzkiego MPK – sprawdzali rozkłady jazdy, aktualne utrudnienia w ruchu, jak również dodawali linie do ulubionych, czy planowali swoją podróż.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy uczestnikom warsztatów wiele radości, czasu spędzonego w gronie najbliższych. Wszystkiego dobrego i mokrego dyngusa!

Podczas ostatnich zajęć, w dniu 25 kwietnia br. Ucyfrowieni skupili się na planowaniu podróży. Z zainteresowaniem przeglądali strony internetowe, takie jak e-podroznik.pl, booking.com, ventusky.com, dzięki którym na własną rękę można zorganizować wyprawę – począwszy od wyznaczenia trasy wyjazdu, sprawdzenia prognozy pogody, wykupienia biletu, czy zarezerwowania noclegu.

Na zakończenie, Pan Robert Baryła – Członek Zarządu WŁ wraz z Panem Krzysztofem Stefaniakiem – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji wręczyli dyplomy, dziękując grupie za aktywne uczestnictwo w zajęciach i życząc dalszego podnoszenia umiejętności cyfrowych.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider