AktualnościSeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkoleniaUcyfrowieni

Kwietniowi Ucyfrowieni – grupa początkująca

3 kwietnia br. był pierwszym dniem zajęć kolejnej grupy początkujących Ucyfrowionych, którą serdecznie powitał, życząc owocnej nauki pan Krzysztof Stefaniak – p. o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji.

Zapał z jakim uczestnicy warsztatów pn. „Ucyfrowieni” zabrali się do pracy jest godny pochwały. Wykorzystując internetowe zabawy, wszyscy szlifowali umiejętności sprawnego posługiwania się myszką i klawiaturą.

Po oddechu, jakim była przerwa, uczestnicy korzystając z edytora tekstu pisali listy, które później za pomocą dostępnych w edytorze tekstu narzędzi dostosowywali do potrzeb wymyślonych odbiorców. Sporo trudności sprawiło zapisywanie, kopiowanie i użycie dysku USB, ale zostały one pokonane i wszystkim udało się zapisać listy na wcześniej spersonalizowanych dyskach zewnętrznych.

Mała powtórka będzie już za tydzień!

Drugie zajęcia dla początkującej grupy Ucyfrowionych 10 kwietnia rozpoczęły się od powtórki materiału z poprzednich zajęć. Kolejny temat jakim aktywnie zajęli się uczestnicy warsztatów to umiejętne i świadome korzystanie z Internetu.

Nawet podczas przerwy trudno było Ucyfrowionych oderwać od laptopów, ale odpoczynek po intensywnej pracy był konieczny, ponieważ po przerwie wszyscy po raz pierwszy samodzielnie zakładali własną pocztę Internetową. Wykorzystując nowe adresy e-mail uczestnicy wysyłali do siebie wzajemnie różne wiadomości. Ostatnią umiejętnością jaką zdobyli Ucyfrowieni tego dnia było załączanie i odbieranie załączników w wiadomościach przesyłanych pocztą e-mail. Do tego celu zostały wykorzystane zdjęcia uprzednio skopiowane na pulpit z Internetu.

Zmęczeni, ale zadowoleni Ucyfrowieni sprawnie wyłączyli komputery. Zobaczymy się z nimi w przyszłym tygodniu!

17 kwietnia br. podczas trzecich zajęć Ucyfrowieni zapoznali się z możliwościami aplikacji Google. Korzystając z aplikacji Mapy wyszukiwali lokalizacje wybranych przez siebie miejsc, za pomocą street view oglądali wybrane lokalizacje i wyznaczali trasy podróży stosując różne środki transportu.

YouTube to kolejna aplikacja, z którą Ucyfrowieni zapoznali się podczas warsztatów. Muzyka, filmy, malarstwo, instrukcje obsługi, przepisy kulinarne, sztuki teatralne i wiele innych, to wszystko znajduje się w zbiorach YouTube. Uczestnicy samodzielnie wyszukiwali interesujące pozycje wykorzystując narzędzia do obsługi dźwięku i obrazu.

Po przerwie, wykorzystanej po części na powtarzanie nabytych umiejętności, Ucyfrowieni zapoznali się z możliwościami aplikacji Tłumacz wybierając teksty w języku angielskim do tłumaczenia na język polski teksty, ale również na inne bardzo egzotyczne języki. Ostatnim zadaniem tego dnia było wykorzystanie Google Grafika.

Wszystkim uczestnikom projektu pn. „Ucyfrowieni” życzymy zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół w radosnym nastroju.

26 kwietnia br. odbyły się ostatnie zajęcia z obsługi komputera. Ucyfrowieni szlifowali nabyte umiejętności, sprawnie poruszając się po świecie Internetu. Poznali popularne serwisy www, które pozwalają na dokonywanie zakupów i rezerwowanie biletów.

Dawniej, chcąc udać się w podróż, planowanie wyjazdu odbywało się na kartce papieru, z książkowymi przewodnikami i papierowymi mapami. Dzisiaj, przy powszechnym dostępie do Internetu informacje te mamy na wyciągnięcie ręki. Uczestnicy w sieci wybierali miejsca wypraw, sprawdzali możliwości dojazdu różnymi środkami komunikacji, by wreszcie nauczyć się rezerwować noclegi i kupować rzeczy niezbędne do wyruszenia na wyprawę.

Na koniec spotkania Pan Robert Baryła – Członek Zarządu WŁ wręczył Ucyfrowionym dyplomy, życząc dalszego zgłębiania tajników obsługi komputera i Internetu.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider