SeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkoleniaUcyfrowieni

Ucyfrowieni w lutym – drugi poziom

Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców Województwa Łódzkiego, w 2019 roku Departament Cyfryzacji zorganizował warsztaty komputerowe w dwóch poziomach zaawansowania. Pracownicy Urzędu przygotowali kolejny poziom warsztatów, skierowany do osób, które posiadają już podstawową wiedzę z obsługi komputera i chcą na zajęciach utrwalić nabyte umiejętności.

W dniu 7 lutego br. rozpoczęły się zajęcia w oparciu o nowy, rozszerzony program. Uczestników powitał ciepło Pan Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, dziękując za liczne przybycie i życząc owocnej pracy.

Na sali obecna była również telewizja. Kursanci mieli możliwość udzielenia wywiadów dziennikarzom.

Po krótkich nagraniach przyszedł czas na zabranie się do pracy. Pierwszym zadaniem, jakie czekało na uczestników, było samodzielne utworzenie folderów oraz przeniesienie ich na swoje pamięci USB. Ucyfrowieni nauczyli się kopiować, wycinać i przenosić pliki w inne miejsca na komputerze.

Druga część zajęć poświęcona była edytorowi tekstów – Word. Zadaniem kursantów było napisanie listu do bliskiej osoby, a następnie sformatowanie tekstu, dodanie załącznika i zapisanie go na komputerze.

Kolejne spotkanie odbyło się w czwartek, 14 lutego 2019 roku. Pierwsza część zajęć dedykowana była korzystaniu z poczty elektronicznej. Uczestnicy założyli skrzynki mailowe i wysyłali do siebie wiadomości z załącznikami. Poznali najważniejsze funkcje swoich skrzynek elektronicznych, min. dowiedzieli się jak zapisywać kontakty w książce adresowej, zmieniać hasło, czy porządkować wiadomości w folderach.

Po przerwie Ucyfrowieni nauczyli się zgrywać zdjęcia z telefonu na komputer. Po kilku próbach wszyscy samodzielnie zapisali zdjęcia na swojej pamięci USB. Na zakończenie pracy, w bezpieczny sposób odłączyli urządzenia od komputera.

21 lutego 2019 roku Ucyfrowieni spotkali się po raz trzeci. Zajęcia rozpoczęli od poznania różnic, pomiędzy przeglądarką internetową, a wyszukiwarką. Za pomocą słów kluczowych wyszukiwali informacje na interesujące tematy, a wpisując adresy internetowe popularnych serwisów, przeglądali wiadomości z kraju i ze świata.

W drugiej części warsztatów kursanci korzystali z najbardziej popularnych aplikacji Google takich jak: YouTube, Tłumacz czy Google Maps. Przeglądając mapy, udali się w wirtualną podróż. Wyznaczali trasy dojazdu do wybranych miejsc,  sprawdzali dostępne środki transportu, a dzięki Street View oglądali swoje otoczenie w widoku panoramicznym.

W tłusty czwartek, 28 lutego 2019 roku nie mogło zabraknąć pączków na warsztatach – po słodkim powitaniu i życzeniach grupa zabrała się do pracy.

Większość osób korzysta z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, dlatego też w pierwszej kolejności poruszona została tematyka bezpieczeństwa. Ucyfrowieni dowiedzieli się, jak zarządzać ustawieniami konta oraz w jaki sposób chronić swoją prywatność, np. poprzez blokowanie niepożądanych osób, treści.

Kolejnym celem zajęć była organizacja podróży. Kursanci na mapie wybierali miejsce wycieczki, planowali dojazd różnymi środkami transportu oraz sprawdzali, jak poprzez platformę Booking.com można zarezerwować nocleg. A gdy wszystkie plany podróży zostały zrealizowane, uczestnicy przeszli do strony Allegro.pl, by nauczyć się, jak w prosty i bezpieczny sposób kupować  rzeczy, potrzebne do zabrania ze sobą w drogę.

Na koniec, Pan Krzysztof Stefaniak, Zastępca Dyrektora Departamentu Cyfryzacji podziękował wszystkim za udział w warsztatach, rozdał dyplomy i życzył, aby przygoda z komputerem trwała dalej.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider