Kolejna grupa, na drugim poziomie zaawansowania rozpoczęła zajęcia komputerowe w marcu. Pan Robert Baryła – Członek Zarządu WŁ wraz z panem Pawłem Nowakiem – Naczelnikiem Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego w Departamencie Cyfryzacji powitali zebranych, zwracając Ucyfrowionym szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa w sieci.
Uczestnicy w trakcie zajęć wprowadzeni zostali w zasady posługiwania się edytorem tekstu. Napisali pisma, które następnie dopracowywali, poznając narzędzia programu Word oraz najczęściej używanie skróty klawiaturowe. Nauczyli się dodawać załączniki do tekstu, a także kopiować treści z Internetu i wklejać je do dokumentu.
Materiał drugich zajęć grupy zaawansowanej, które miały miejsce w czwartek, 14 marca br, był dość obszerny, zatem po krótkiej powtórce wiedzy z poprzedniego spotkania, przeszliśmy do nauki nowości. Uczestnicy nauczyli się wstawiać i formatować tabele w programie Word, kopiować z telefonu i obrabiać zdjęcia, jak również przerabiać zdjęcia czy projektować okolicznościowe kartki w aplikacji Paint. Wszystkie „dzieła” Ucyfrowieni zapisywali na swoich nośnikach pamięci USB. Okazało się, że w grupie są kreatywne uczestniczki, których prace plastyczne powstają nawet w z tabelki w programie Word.
Nie zabrakło też podczas zajęć Internetu. Ucyfrowieni założyli sobie skrzynki mailowe, a następnie nauczyli się wysyłać maile z załącznikami i prowadzić swobodną korespondencję mailową z kilkoma użytkownikami.
Trzecie zajęcia, w dniu 21 marca br. poświęcone były planowaniu budżetu domowego. Uczestnicy korzystali z programu Excel, krok po korku tworząc tabele i wpisując miesięczne wydatki. Grupa nauczyła się wykonywać proste funkcje, sumować koszty i dostosowywać komórki do swoich potrzeb. Okazało się, że stworzenie prostego zestawienia miesięcznego jest pomocne i nie zajmuje wiele czasu.
Po przerwie Ucyfrowieni wyruszyli w wirtualną podróż. W aplikacji Google Maps wyznaczali trasy, sprawdzali możliwości dojazdu, a także mierzyli odległości pomiędzy punktami. Odwiedzili Luwr – jedno z największych muzeów na świecie, a dzięki widokowi street view przemieszczali się pomiędzy komnatami. Na zakończenie przetłumaczyli teksty dotyczące wspomnianego Luwru, kopiując wybrane treści z Internetu i wklejając je do aplikacji Tłumacz.
Na ostatnim spotkaniu, w dniu 28 marca br. Ucyfrowieni poruszyli tematykę bezpieczeństwa w sieci.
Sylwia Karolak-Marcinkowska – Główny Specjalista w Departamencie Cyfryzacji opowiedziała, w jaki sposób rozwój technologii i powszechny dostęp do Internetu wpłynęły na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Uczestnicy nauczyli się tworzyć silne hasła, a także zostali uczuleni na to, aby zwracać uwagę na pliki, które pobierają, aby nie stać się ofiarami działań internetowych przestępców.
Na zakończenie Pan Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego podziękował zebranym za udział
w warsztatach, rozdał dyplomy i drobne upominki.