SeniorzySpołeczeństwo InformacyjneUcyfrowieni

Ucyfrowieni w Kutnie!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Województwa Łódzkiego pracownicy Departamentu Cyfryzacji udali się do Kutna, by poprowadzić warsztaty z obsługi komputera.

Pierwsze zajęcia, w dniu 11 października br. uroczyście otworzyli Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, wraz z Michałem Koneckim, dyrektorem Departamentu Cyfryzacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. W imieniu gospodarzy seniorów powitali Daniel Kowalik, starosta Powiatu Kutnowskiego oraz Tadeusz Woźniak, poseł na Sejm RP.

Pracę z komputerem rozpoczęliśmy od poznania obsługi myszy i klawiatury. Pomocne w tej nauce okazały się gry interaktywne, rozbudzające w kursantach ducha rywalizacji.  Dzięki nim Ucyfrowieni ćwiczyli koordynację, klikanie i umiejętność pisania na klawiaturze.

Po przerwie Uczestnicy korzystali z edytora tekstu Word – napisali listy, by następnie nauczyć się pracować na tekście, m.in. zmieniali czcionkę, rozmiar, kolor, akapity, dodawali symbole i kształty.  Na koniec zapisali dokumenty na pamięciach USB – za tydzień będą kontynuowali pracę z plikami.

18 października br. warsztaty rozpoczęliśmy od nauki obsługi pamięci USB – począwszy od wyszukania dysków na komputerach, przeglądania ich zawartości, po bezpieczne wysunięcie nośników. Dodatkowo Uczestnicy spersonalizowali swoje pendrive, zmieniając ich nazwę. Zabieg ten ułatwi Kursantom odnalezienie swoich pamięci USB po podłączeniu do komputera.

Na każdym pendrive wgraliśmy kursantom po kilka plików m.in. zdjęcia i dokumenty utworzone w programie Word. Zadaniem Ucyfrowionych było utworzenie nowych folderów ( wirtualnych segregatorów), nadanie im nazwy i przeniesienie do nich zapisanych dokumentów. W ten sposób na dyskach zapanował ład, a kopiowanie i wycinanie plików okazało się prostym zabiegiem.

W drugiej części zajęć grupa założyła konta pocztowe, rejestrując się w popularnym serwisie. Uczestnicy wymienili się adresami e-mail i wysyłali do siebie wiadomości, również z załącznikami. Początkowo sprawiało to niemałe trudności, lecz po kilku próbach każdy samodzielnie potrafił wgrać załącznik.

25 października br.  odbyło się trzecie spotkanie w Kutnie . Zajęcia zaczęliśmy od przypomnienia obsługi poczty mailowej – począwszy od uruchomienia przeglądarki internetowej, otwarcia odpowiedniej strony, po zalogowanie do konta i wysyłanie e-maili.

Kolejnym etapem nauki było serfowanie w Internecie i poznanie najpopularniejszych aplikacji, przydatnych w codziennym życiu. Ucyfrowieni korzystali z Google Maps, przeglądali mapy, wyznaczali trasy i zaglądali do muzeów, dzięki widokowi street view. Następnie uruchomili Tłumacza, ucząc się kopiować teksty i tłumaczyć je na różne języki. Na koniec przeszliśmy do YouTube – serwisu internetowego, który umożliwia oglądanie filmów. Uczestnicy słuchali ulubionej muzyki, szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz przeglądali filmiki. 

Ostatnie spotkanie w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyło się 8 listopada br. Po dwutygodniowej przerwie Ucyfrowieni zasiedli do pracy z zapałem i energią. Zajęcia rozpoczęliśmy od powtórzenia ostatniego materiału, by następnie przejść do tematyki planowania podróży.

Chcąc wybrać się w podróż warto wcześniej sprawdzić możliwości dojazdu, zarezerwować kwaterę, czy zrobić zakupy. W tym celu grupa poznała popularne strony internetowe takie jak: e-podróżnik, booking.com, allegro i OLX. Na początku trochę nieśmiało serfowali w sieci, ale po kilku kliknięciach wyszukiwarki przestały stanowić problem i z łatwością  wszyscy korzystali z serwisów.

Nie mogło zabraknąć również uroczystego zakończenia warsztatów.  Robert Baryła,  członek Zarządu WŁ rozdał Ucyfrowionym dyplomy i drobne upominki od województwa, życząc wszystkim, aby dalej rozwijali swoje umiejętności cyfrowe.

previous arrow
next arrow
Slider