6 lutego 2020 roku grupa na poziomie średnio zaawansowanym rozpoczęła zajęcia z obsługi komputera. Otwarcia spotkania dokonał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, który powitał zebranych życząc wszystkim owocnej nauki i wytrwałości w rozwijaniu kompetencji cyfrowych.
W pierwszej kolejności Ucyfrowieni poznali sposoby ochrony komputera przed wirusami i niechcianymi osobami, które mogą uszkodzić sprzęt. Nauczyli się zakładać hasła do kont użytkownika, zmieniać je i blokować ekran po skończonej pracy. Dowiedzieli jak działają programy antywirusowe, jak pobrać je na komputer oraz w jaki sposób skanować system i dyski zewnętrzne.
W dalszej części zajęć uczestnicy podłączyli do laptopów swoje pamięci USB. Odszukali je na urządzeniach, spersonalizowali, nadając im nowe nazwy i przystąpili do pracy. Przegrywali pliki z pulpitu na pendrive, zapisywali obrazy pobrane z Internetu, a także kopiowali, wycinali i przenosili dokumenty do nowo utworzonych folderów. Na koniec pierwszego dnia zajęć odłączyli dyski od komputerów, korzystając z opcji „bezpieczne wysuwanie sprzętu”.
Drugie spotkanie, dnia 13 lutego 2020 roku odbyło się pod hasłem „zgrywanie i obróbka zdjęć”. Ucyfrowieni przynieśli ze sobą przewody do swoich smartfonów, podłączyli je do komputerów i uczyli się kopiować zdjęcia z telefonu na komputer, a później również bezpośrednio na pendrive.
Po przegraniu wszystkich zdjęć przyszła pora na ich edycję. Ćwiczenie polegało na obróbce kilku zdjęć w programie „Zdjęcia Microsoft”, a następnie zapisaniu ich na dyskach USB. Uczestnicy przerabiali fotografie, kadrując je, nakładając filtry, czy usuwając skazy. Poznali też możliwości programu Paint 3D, dodając do swoich zdjęć podpisy. Dzięki temu fotografie zamieniły się w spersonalizowane kartki z życzeniami i pocztówki z wakacji.
20 lutego 2020 roku warsztaty przeprowadziliśmy na słodko, bowiem tego dnia obchodzony był Tłusty Czwartek. Temat zajęć „obsługa smartfona” wywołał zaciekawienie uczestników i lawinę pytań. W pierwszej kolejności poruszyliśmy kwestie bezpieczeństwa. Ucyfrowieni nauczyli się ustawiać blokady ekranów i instalować programy antywirusowe, a także aktualizować aplikacje i oprogramowanie.
Seniorzy ćwiczyli wyszukiwanie aplikacji i pobieranie ich na telefon. Przed pobraniem aplikacji czytali opinie innych użytkowników oraz sprawdzali, czy wymagana jest opłata. Poznali ciekawe programy, dzięki którym można m.in. zamówić jedzenie z dostawą do domu, zrobić zakupy, sprawdzić prognozę pogody, rozkład jazdy komunikacji miejskiej, a nawet zakupić bilet. Aby mieć ze sobą stały kontakt zainstalowali na swoich smartfonach komunikatory i nauczyli się z nich korzystać.
27 lutego 2020 roku Ucyfrowieni kontynuowali naukę obsługi smartfonów. Korzystali z Tłumacza – aplikacji nieocenionej podczas każdego wyjazdu wakacyjnego. Poznali najciekawsze funkcje tego programu, m.in. rozpoznawanie głosu, czy możliwość wykorzystania wbudowanego w smartfon aparatu, aby wskazywać wybrane obiekty (np. tablice informacyjne, opakowania produktów, instrukcje obsługi) i tłumaczyć zapisane na nich informacje.
Duże zainteresowanie wśród Uczestników kursu wzbudził Asystent Google, któremu można zadawać pytania i wydawać polecenia głosowe. Kursanci korzystając z tej aplikacji sprawdzali prognozę pogody, słuchali dowcipów, ustawiali alarmy, a także wysyłali sms-y bez dotykania ekranu.
Druga część spotkania została poświęcona zagadnieniu cyberbezpieczeństwa. Prezentację na ten temat przedstawiła Sylwia Karolak-Marcinkowska, zwracając grupie szczególną uwagę na to, aby zakładali hasła, instalowali programy antywirusowe, uważnie czytali wiadomości które otrzymują i zastanowili się, zanim klikną w nieznany link.
Uroczystego zakończenia warsztatów dokonał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, wręczając Ucyfrowionym dyplomy oraz drobne upominki. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia na pamiątkę.