SeniorzyUcyfrowieni

IV edycja Ucyfrowionych – grupa podstawowa w lutym

Ruszyła IV edycja projektu pn. “Ucyfrowieni”.  Oficjalnie rozpoczęcie warsztatów odbyło się dnia 5 lutego 2020 roku.  Grupę na poziomie podstawowym powitał Michał Konecki – p.o. Dyrektora Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego, dziękując za liczne przybycie i  życząc powodzenia w zdobywaniu nowych umiejętności.

Przed przystąpieniem do zajęć Ucyfrowieni dostali od prowadzących materiały szkoleniowe,  artykuły piśmiennicze, pamięci USB, a także, dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, kieszonkowe kalendarze na 2020 rok. 

Uczestnicy zaczęli szkolenie od poznania podstawowych narzędzi umożliwiających obsługę komputera – myszy i klawiatury.  Wykorzystali w tym celu ćwiczenia interaktywne dostępne w Internecie. Grając w proste gry pracowali nad koordynacją i nabywali umiejętność sprawnego posługiwania się myszą komputerową oraz klawiaturą.

Następnym krokiem było uruchomienie edytora tekstów Ms Word i napisanie listu do przyjaciela. Na koniec spotkania kursanci zapisali stworzone przez siebie dokumenty na pamięciach przenośnych, aby za tydzień móc kontynuować pracę z tekstem.

Podczas drugich zajęć, w dniu 12 lutego 2020 roku Ucyfrowieni podłączyli do komputerów pamięci USB. Odszukali zapisane na nich listy, otworzyli je i ćwiczyli podstawową edycję tekstu w programie Ms Word.  Nauczyli się zaznaczać tekst i wykonywać na nim formatowanie, m.in. zmieniać czcionkę, układ, akapity i odstępy między wierszami.

Po przerwie przyszedł czas na zrobienie porządków na pendrive. Uczestnicy dowiedzieli się, że miejscem do przechowywania plików jest folder – wirtualny segregator. Nauczyli się tworzyć nowe foldery, zmieniać nazwy oraz przenosić do nich zdjęcia, poprzez kopiowanie, wycinanie i wklejanie plików.

19 lutego 2020 roku, podczas trzeciego spotkania Ucyfrowieni założyli pocztę elektroniczną. Wypełnili formularze rejestracyjne, wpisując dane i podając login i hasło do poczty.  Aby uchronić skrzynki pocztowe przed niechcianym dostępem ustawili hasła składające się z liter, cyfr i znaków specjalnych.

Po utworzeniu kont pocztowych Uczestnicy zaczęli z nich korzystać. Nauczyli się wysyłać i odbierać maile, odpowiadać na wiadomości, przekazywać je dalej, a także dodawać załączniki.  Korespondowali ze sobą, ćwicząc jednocześnie sprawne pisanie na klawiaturze. Na koniec pobierali załączniki otrzymane w e-mailach i zapisywali je na swoich pamięciach USB.

26 lutego 2020 roku Ucyfrowieni udali się w wirtualną podróż. Korzystając z google maps oglądali zabytki na całym świecie,  wyznaczali trasy dojazdu do wybranych miejsc oraz wyświetlali panoramiczny widok obiektów (tzw. street view).

Nauczyli się sprawdzać na komputerach rozkłady jazdy, przeglądając różne strony internetowe,  m.in.  witrynę e-podróżnik, która ułatwia wyszukiwanie połączeń autobusowych i kolejowych różnych przewoźników.

Udając się w podróż nie można zapomnieć o noclegu, dlatego też ucyfrowieni poznali stronę booking.com, portal podróżniczy, na którym w prosty sposób można wyszukać i zarezerwować miejsce noclegowe na całym świecie.

Na zakończenie Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego podziękował kursantom za udział w szkoleniu. Rozdał wszystkim dyplomy i drobne upominki, życząc dalszego podnoszenia umiejętności cyfrowych.

 

slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: