AktualnościKompetencje cyfroweSeniorzyUcyfrowieni

UCYFROWIENI na warsztatach we wrześniu

06 września br. rozpoczęła warsztaty szósta grupa Ucyfrowionych. Wakacje się skończyły, więc czas zapakować tornistry i do szkoły!

Kolejne dziesięć osób, powitane przez pana Krzysztofa Stefaniaka – Dyrektora Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zabrało się ostro do pracy.

Dużo pracy, ale i dobrej zabawy dostarczają ćwiczenia poprawiające koordynację ręka – oko oraz sprawne posługiwanie się myszką. Umiejętności te rozwijane są za pomocą programów open source dla dzieci, niestety młodzi twórcy takich programów zapomnieli o dorosłych, którzy mają potrzebę nabywania i rozwijania umiejętności komputerowych.

Po oddechu, jakim była przerwa na kawę czy herbatę, uczestnicy warsztatów zapoznali się praktycznie z możliwościami edytora tekstu. Przy pomocy prowadzących zajęcia pisali krótkie listy, które potem zostały sformatowane. Ponadto uczyli się wstawiania obiektów do listu. Brzmi to bardzo poważnie, a tak naprawdę „obiektem” była strzałka blokowa, którą uczestnicy kolorowali, powiększali, wydłużali, pogrubiali, przekręcali i przesuwali. Efektem końcowym były estetycznie sformatowane liściki, które zostały zapisane na pulpicie, a następnie przeniesione na uprzednio spersonalizowane pendrive’y.

Ucyfrowieni zakończyli pierwsze zajęcia zabierając ze sobą konspekty wszystkich zajęć i pendrive’y z zapisanymi na mich swoimi listami.

Ciekawe, czy poćwiczą w domu?

13 września br. – to początek przygody Ucyfrowionych z Internetem. Początki, jak zazwyczaj, nie są łatwe, ale Ucyfrowieni poradzili sobie świetnie. Potrafią już korzystać z przeglądarki i wyszukiwarki, wiedzą także jaka między nimi jest różnica. Przy ich wykorzystaniu uczestnicy serfowali po Internecie aż do przerwy. Po przerwie z pomocą trenerów założyli własne skrzynki e-mail. Do końca zajęć wszyscy z zapałem przesyłali do siebie na wzajem wiadomości (napisz, odpowiedz, prześlij dalej) oraz wiadomości z załącznikami, które uprzednio pobrali z Internetu. Na zakończenie zajęć uczestnicy mieli za zadanie wylogować się z poczty, wyjść i Internetu, bezpiecznie usunąć pendrive’a i prawidłowo zamknąć komputer.

Jeszcze trzeba trochę pomóc, ale ośmieleni sukcesami Ucyfrowieni coraz swobodniej posługują się komputerem.

Trzecie zajęcia 20.09.2018 r. to nabywanie praktycznej umiejętności wykorzystywania popularnych aplikacji, takich jak m. in. Mapy, YouTube, Tłumacz oraz darmowych platform do nauki języków obcych. Uczestnicy byli zachwyceni możliwościami jakie daje im korzystanie z takich narzędzi.

W drugiej części warsztatów było równie ciekawie, ponieważ Ucyfrowieni planowali dalekie i bliższe wycieczki, jak również wirtualnie zwiedzali muzea.

I znów 13.00 -„już, tak szybko!”

27 września br. to ostatnie zajęcia na warsztatach VI grupy Ucyfrowionych.

Pierwsza część zajęć poświęcona została rezerwacji przelotów i hoteli przy wykorzystaniu portali takich jak np. booking.com, kayak.pl czy trivago.pl. Dalekie podróże to żywioł Ucyfrowionych.

Po smacznej kawie wypitej podczas przerwy zakupy zdominowały drugą część zajęć. Ach, jakie piękne róże zamawialiśmy na Allegro, oczywiście nie do końca, ale i tak było warto.

Na zakończenie pan Krzysztof Stefaniak -p. o.  Z-cy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji wręczył Ucyfrowionym dyplomy i drobne upominki życząc im wytrwałości w rozwijaniu umiejętności nabytych podczas warsztatów.

„Wisienką na torcie” była wycieczka do serwerowni UMWŁ, po której oprowadził Ucyfrowionych dyrektor K. Stefaniak.

I znów przyszło się pożegnać z kolejną grupą wspaniałych ludzi, którzy stale mają apetyt na więcej.

previous arrow
next arrow
Slider