6 marca 2019 roku kolejna grupa rozpoczęła zajęcia w ramach projektu Ucyfrowieni. Spotkanie otworzył Robert Baryła – Członek Zarządu WŁ wraz z Krzysztofem Stefaniakiem, Zastępcą Dyrektora Departamentu Cyfryzacji.
Uczestnicy warsztatów z wielkim zainteresowaniem chłonęli wiedzę nt. włączania komputera, obsługi myszki i klawiatury, czy edytora tekstów. W pierwszej kolejności zmierzyli się z zadaniami dostępnymi w Internecie. Były to proste gry, które uczyły operowania myszką i pisania na klawiaturze. W dalszej części warsztatów Ucyfrowieni pisali listy do bliskich osób, poznawali podstawy edytowania tekstu oraz dowiedzieli się, jak zapisać pliki na swoich przenośnych dyskach USB.
13 marca 2019 roku grupa spotkała się na drugich zajęciach. Ucyfrowieni rozpoczęli od cyfrowej organizacji pracy. Jak wiadomo, w uporządkowanym otoczeniu lepiej się pracuje, dotyczy to również komputerów i pamięci zewnętrznych. W celu zapanowania nad nieporządkiem uczestnicy nauczyli się tworzyć foldery, zmieniać ich nazwy i przenosić dokumenty do wirtualnych segregatorów. Poćwiczyli kopiowanie, wycinanie i wklejanie plików. Dzięki tym działaniom, w pamięciach przenośnych zapanował ład.
Drugim zagadnieniem była komunikacja w Internecie za pomocą poczty e-mail. Grupa założyła swoje skrzynki mailowe, przechodząc krok po kroku przez proces rejestracji i wypełniając skrupulatnie wszystkie wymagane pola. Po zalogowaniu do nowych kont, uczestnicy wymienili się adresami e-mail i wysyłali wiadomości, również z załącznikami. Teraz będą mieli ze sobą kontakt nawet po zakończeniu warsztatów.
Na zajęciach poruszone zostały również aspekty cyberbezpieczeństwa. Na trzecim spotkaniu, 22 marca 2019 roku Paweł Nowak – Naczelnik Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego opowiedział o tym, w jaki sposób wystrzegać się ataków w Internecie i nie dać zmanipulować. Ucyfrowieni dowiedzieli się, że należy aktualizować programy antywirusowe, tworzyć silne hasła do kont internetowych, a także czytać pojawiające się komunikaty, zanim się „kliknie”.
Podczas ostatniego spotkania, w dniu 27 marca 2019 roku Ucyfrowieni udali się w wirtualną podróż – do Ciechocinka, Paryża, a nawet do Sydney. W dzisiejszych czasach, dzięki technologiom cyfrowym podróżowanie staje się dużo prostsze. Z pomocą przychodzi Internet i popularne portale, takie jak: google maps, booking.com, czy e-podróżnik, umożliwiające sprawne zaplanowanie wycieczki. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób, bez wychodzenia z domu rezerwować noclegi, sprawdzać rozkład jazdy, długoterminową prognozę pogody, a także jak szybko kupić bilety na pociąg.
Na zakończenie Pan Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego podziękował Ucyfrowionym za udział w warsztatach oraz wręczył wszystkim dyplomy i drobne upominki.