AktualnościProjekty własne SWŁUcyfrowieni

UCYFROWIENI – grupa piąta

07 czerwca 2018 r. rozpoczęła warsztaty kolejna grupa Ucyfrowionych. Uczestników powitał Krzysztof Stefaniak – p. o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji UMWŁ życząc Im owocnej pracy i dobrej zabawy.

Po przejściu przez część organizacyjną wszyscy zabrali się do pracy. Przy wykorzystaniu prostych programów dla dzieci dostępnych w Internecie doskonalone były umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą. Dziecięce programy sprawdzają się doskonale, ponieważ przy okazji wesołej zabawy usprawniają koordynację ręka – oko.

Po przerwie okraszonej kawką i herbatnikami połączonych z miłą rozmową zrobiło się trochę poważniej. Zadaniem Ucyfrowionych było bowiem napisanie listu do przyjaciela, który posłużył do zapoznania się z możliwościami edytora tekstu, czyli np. co można zrobić z czcionką, czy jak ułożyć tekst na stronie aby wyglądał schludnie i był wygodny do czytania.

Ostatnimi umiejętnościami jakie zdobyli uczestnicy na tych zajęciach były: zapisywanie, kopiowanie wycinanie przenoszenie, tworzenie folderu oraz korzystanie z pendrive’a.

I już godzina 13.00, wszystkim czas minął bardzo szybko.

14 czerwca obecna grupa, jak wszystkie poprzednie, na drugich zajęciach serwowała po sieci Internet. Uczestnicy dowiedzieli się jaka jest różnica pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką, po czym zapoznali się z możliwościami jakie proponuje wyszukiwarka Google.pl, m. in. jak na skróty dotrzeć do Map, YouTube czy Tłumacza i jak z nich korzystać.

Po przerwie Ucyfrowieni samodzielnie zakładali swoje skrzynki e-mail i odbierali pierwsze wiadomości. Coraz trudniej wymyślić unikatowy login, ale wszystkim się udało.

21 czerwca br. atmosfera podczas zajęć była równie gorąca jak powietrze. Trzecie warsztaty rozpoczęły się od doskonalenia umiejętności korzystania z poczty elektronicznej, tj. wysyłania, odpowiadania, przesyłania dalej, załączania plików i odbierania poczty z załącznikami oraz otwierania i zapisywania załączonych plików.

Po przerwie Ucyfrowieni podróżowali kursorem po mapie. Wirtualna podróż do Wenecji i Porto była dla uczestników bardzo interesująca. Nie mniej interesujące były podróże po Polsce i Łodzi przy wykorzystaniu e-podróżnika i mpk.lodz.pl.

Wszyscy zrobili duże postępy, a to wielka satysfakcja dla Nich i dla nas. teraz pozostaje pielęgnować zdobyte umiejętności.

28 czerwca br. odbyły się ostatnie zajęcia równie intensywne jak wszystkie poprzednie. Planowanie podróży, w tym rezerwacja biletów, hoteli poszukiwanie miejsc godnych zwiedzania, było tematem pierwszej części warsztatów. Uczestnicy zapoznali się z najczęściej wykorzystywanymi platformami służącymi do tego celu.

Druga część zajęć była poświęcona zakupom. Ucyfrowieni zapoznali się z porównywarką cen oraz popularnymi platformami sprzedażowo – zakupowymi. Dokonany został zakup, podczas którego uczestnicy mogli dokładnie prześledzić całą procedurę.

Uroczyście zakończył warsztaty pan Krzysztof Stefaniak p. o. Dyrektora Departamentu Cyfryzacji UMWŁ wręczając uczestnikom upominki i życząc sukcesów w dalszym rozwijaniu umiejętności cyfrowych.

Serdeczne pożegnanie i pamiątkowe zdjęcie zakończyło warsztaty piątej grupy Ucyfrowionych w 2018 r.

previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: