Menu Zamknij

Konferencja „ŚDSI. Łódzkie 2022” za nami. Inauguracja #SZANUJENIEHEJTUJE

Co wpływa na rozwój społeczeństwa? Co sprzyja zdobywaniu wiedzy, komunikowaniu się, co umożliwia funkcjonowanie w świecie, w którym wszystko jest coraz mniej analogowe? Jakie możliwości ale i jakie pułapki oferuje Internet?

Nad odpowiedzią na te i inne pytania z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego pochylili się 17 maja 2022 roku uczestnicy Konferencji „Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Łódzkie 2022”.

Robert Baryła witający uczestników

Już po raz kolejny!

Coroczne święto obchodzone 17 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku jest okazją do organizacji na całym świecie wydarzeń poświęconych szeroko rozumianej tematyce telekomunikacji i jej wpływu na nasze codzienne życie.

Każdy z nas jest częścią społeczeństwa informacyjnego, zatem nasze kompetencje cyfrowe, w tym umiejętność bezpiecznego i skutecznego korzystania z internetu, są kluczowe. Nikt – od dorosłych po dzieci – nie wyobraża już sobie życia bez internetu, szczególnie w ostatnich latach. Używamy go nie tylko do pracy i nauki, ale też do utrzymywania kontaktów z bliskimi, załatwiania spraw urzędowych oraz rozrywki. To morze możliwości ale też ogrom potencjalnych zagrożeń – cyberprzemoc, kradzież tożsamości, hejt, FOMO, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, grooming. Lista możliwości jak i potencjalnych zagrożeń oraz problemów związanych z budową nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego jest dynamiczna i wciąż otwarta. W spotkaniu w Monopolis uczestniczyli przede wszystkim nauczyciele i licealiści.

zespół WSI

Wydarzenie otworzył Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, wprowadzając zgromadzonych w historię Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Następnie głos zabrał Michał Koniecki, Dyrektor Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego.
Tematyka poruszana podczas konferencji przyda się nie tylko nauczycielom, ale też animatorom i liderom młodzieżowym w codziennej pracy z podopiecznymi. Wśród prelegentów pojawili się specjaliści z dziedziny nowych technologii, prawa, psychologii, a także goście specjalni. 

wdownia głosująca kartami

Oktawia Gorzeńska i Artur Krawczyk, trenerzy i realizatorzy ProjektZmiana korzystając z aktywizujących publiczność form, zaprezentowali praktycznie i merytorycznie jak edukować pokolenie Z. Następnie Magdalena Korona – Cyberstrategy and Financial Crime Specialist mBank , przedstawiła rozwiązania AI jakie są stosowane w bankowości.

Inauguracja projektu #SZANUJENIEHEJTUJE

Druga część spotkania – rozpoczęta przez wypowiedź Kamila Sobola zastępcę Dyrektor Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego – poświęcona była inauguracji projektu #SZANUJENIEHEJTUJE. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie skala tego problemu społecznego. Z hejtem borykają się zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczyciele, rodzice czy opiekunowie. Dlatego właśnie wyszliśmy temu problemowi naprzeciw, proponując – za pośrednictwem ekspertów – rozwiązania i inspiracje do pracy.

Mecenaski Well Done

Katarzyna Rozmus i Jagoda Kita-Oleksa, mecenaski z kancelarii prawnej Well Done przedstawiły m.in. aspekty prawnej odpowiedzialności hejterów. O sposobach reagowania na mowę nienawiści w sieci opowiadał Maciej Sopyło, trener edukacji medialnej i cyfrowej oraz praw człowieka. Dziennikarski punkt widzenia na problem opisała za to Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, pisarka, dziennikarka. Entuzjastycznie przez młodzież zostało odebrane wystąpienie „Zdobywasz medal – hejt ustępuje”. Jej autorkę – medalistkę igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy – Agnieszkę Kobus – Zawojska wioślarkę, młodzież otoczyła tłumnie na scenie.

Młodzież z medalistka na scenie

Spotkanie zakończyło się pojedynczymi wypowiedziami „z widowni”, które utwierdziły organizatorów w trafności doboru tematu do pracy. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Agenda wydarzenia

Fot: Olga Drechsler, Sylwia Karolak-Marcinkowska, Paweł Nowak, Magdalena Suchan, Piotr Wajman