W dniach 15-17 października br. odbył się kolejny cykl spotkań w ramach projektu Ucyfrowieni w gminie Stryków. Tym razem spotkania odbywały się w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Strykowie. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Strykowie zadbali o wyposażenie uczestników szkolenia w pendrive`y, notesy, długopisy oraz dostarczyli kawę, herbatę i coś słodkiego, aby umilić przerwy. O materiały szkoleniowe zadbał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się od krótkiego omówienia budowy komputera, urządzeń wejścia i wyjścia, czyli tych elementów, za pomocą których my komunikujemy się z komputerem i komputer z nami. Następnie przeszliśmy do nauki pisania na klawiaturze za pomocą gry internetowej. Nauka była jednocześnie zabawą, gdyż za poprawnie wykonane polecenie uczestnicy zdobywali misie. W ten przyjemny sposób nauczyliśmy się pisać polskie znaki, małe i wielkie litery, a nawet całe wyrazy. Kolejne zadanie miało na celu koordynację oka i ręki. Uczestnicy korzystając ze strony www.sieciaki.pl za pomocą myszki łapali wirusy. Choć w pierwszej rundzie mało komu udało się zdobyć punkty, to w każdej kolejnej punktów przybywało. Po przerwie uczestnicy rozpoczęli pracę w edytorze tekstu – Wordzie. Zadanie zakończyło się napisaniem listu do bliskiej osoby i sformatowaniem tekstu. Z sali rozległy się głosy, że „to fajniejsze niż pisanie na maszynie, bo błędów nie widać”. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników zapisał swój list na pendrive.
Drugi dzień zajęć rozpoczął się od tworzenia folderów, wycinania i wklejania naszych listów oraz kopiowania i wklejania obrazów z Internetu. Po przerwie omówiliśmy różnice między przeglądarką a wyszukiwarką oraz rozpoczęliśmy zgłębiać tajniki Internetu. Zajrzeliśmy na strony z przepisami kucharskimi. Każdy mógł wyszukać interesujący go przepis, skopiować do edytora tekstu, zapisać na pendrive i zabrać do domu. Ot, elektroniczna książka kucharska. W przerwie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej fotografii, która była nam potrzebna do kolejnego zadania. Po kubku kawy czy herbaty zabraliśmy się za tworzenie poczty mailowej. Pierwsze wysłane i odebrane maile sprawiły wiele radości. Niespodzianką okazał się mail od prowadzących ze wspólnym zdjęciem. Teraz każdy mógł pobrać i zapisać wspólne zdjęcie na własnym pendrive. Następnie wysyłaliśmy maile z załącznikami do siebie nawzajem. Po kolejnej przerwie na krótką chwilę staliśmy się melomanami. Dzięki aplikacji Google – YouTube słuchaliśmy przebojów Ireny Jarockiej, Andrzeja Cierniewskiego i Czerwonych Gitar. Wyszukiwaliśmy też znane skecze kabaretowe i archiwalne filmiki o Strykowie.
Trzeciego i ostatniego dnia szkolenia w pierwszej części zajęć skupiliśmy się na podróżowaniu po mapie, planowaniu podróży oraz zwiedzaniu Paryża i Warszawy za pomocą funkcji Google Street View. Z sali wielokrotnie dało się słyszeć „Niesamowite!”. Podróżując po świecie sprawdzaliśmy też pogodę dla wybranych miast i korzystając z tłumacza google tłumaczyliśmy zwroty niezbędne w podróży na dowolnie wybrany język obcy. W drugiej części zajęć przeglądaliśmy strony ze sklepami internetowymi. Na allegro wraz z paniami wyszukiwaliśmy pięknych, wieczorowych kreacji, a panowie szukali części samochodowych i łódek. Po zakończeniu uczestnicy poprosili o wskazówki jak znaleźć specjalistyczną przychodnię, dobrego lekarza czy zagubioną ulotkę do leków. Ostatnia część zajęć była poświęcona powtórzeniom tego czego nauczyliśmy się przez te trzy dni. Włączaliśmy i wyłączaliśmy komputery, logowaliśmy się na pocztę i wysyłaliśmy maile oraz szukaliśmy w wyszukiwarce potrzebnych rzeczy.
Te trzy dni minęły bardzo szybko, największą niespodzianką dla nas okazały się wiadomości od uczestników, że „ten komputer wcale nie jest taki straszny” czy „wreszcie po kilku latach wyjęłam komputer z szafy i go włączyłam”. Mamy nadzieję, że przygoda z komputerem i Internetem dopiero się zaczęła i będzie trwać jeszcze przez wiele lat.