Ze względu na wejście w życie ustawy antyterrorystycznej, każdy kto kupi prepaidową kartę SIM, musi ją zarejestrować aby ta zaczęła działać.
Karty prepaid rejestrujemy osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Jak twierdzi UKE skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji. Dzieci, które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.
Karty kupione przed 25 lipca trzeba zarejestrować do 1 lutego 2017 r.
To jasne, że w dzisiejszym świecie terroryści korzystają z telefonów komórkowych. Ciężko nam jednak uwierzyć, że od teraz zaczną oni korzystać z telefonów komórkowych rejestrowanych na prawdziwe nazwiska. Wszyscy uczciwi obywatele chcący mieć polski numer telefonu komórkowego, muszą poddać się rejestracji. Nie wszyscy jednak wiedzą jak przebiega rejestracja i ten fakt jest już wykorzystany przez oszustów. Na jednym z forum, użytkownik Tomasz, opisał zdarzenie, które go spotkało, tzn. że dzwoniła do niego jakaś osoba z prośbą o podanie danych w celu zarejestrowania numeru. Ta osoba miała dzwonić z numeru 566651686, a rozmowa przebiegała tak:
Najwyraźniej powyższa rozmowa była próbą oszustwa, Orange nie pozwala na rejestrowanie numeru przez telefon.
– Nie ma możliwości rejestracji karty prepaid przez telefon. Nie dzwonimy do klientów w tej sprawie — stanowczo oświadczył rzecznik Orange Wojciech Jabczyński.
Aby zapobiec nadużyciom, poniżej informację „w pigułce” na temat rejestracji kart przedpłaconych (prepaid).
- Nowe karty SIM muszą być zarejestrowane, aby zaczęły działać. Rejestracja kart już będących w obiegu będzie możliwa do 1 lutego 2017 roku. Masz więc czas na rejestrację i nie musisz wierzyć każdemu, kto do Ciebie dzwoni.
- Zakup karty SIM nie wymaga okazania dowodu tożsamości. Jeśli więc kupujecie kartę w kiosku lub na stacji benzynowej, nie musicie nikomu podawać swoich danych. Rejestracji możecie dokonać później w salonie operatora i dopiero wówczas trzeba będzie okazać dowód tożsamości w celu potwierdzenia Imienia, nazwiska i PESEL-u.
Niektórzy twierdzą, że także Paszport uprawnia do rejestracji karty, ale kiosk Play’a, twierdzi, że na podstawie wylegitymowania się tylko i wyłącznie Paszportem nie da się przenieść numeru do tego operatora.
- Część operatorów dopuszcza rejestrację wyłącznie w czasie wizyty w salonie lub w siedzibie jakiegoś partnera. Tak jest w przypadku Orange, Plusa i Play. Ci trzej operatorzy uważają, że zdalny tryb rejestracji byłby niezgodny z ustawą. Ten sposób rejestracji uważany jest za najbardziej bezpieczny (nie wymaga kserowania dowodu, przesyłania dokumentów itd.).
- Niektórzy operatorzy dopuszczają rejestrację online i/lub za pomocą kuriera i/lub korespondencyjnie. Tak jest w przypadku T-Mobile, Heyah, TuBiedronka, Virgin Mobile oraz Mobile Vikinngs. Taki rodzaj rejestracji budzi pewne wątpliwości prawne i u niektórych z wyżej wymienionych operatorów może wymagać przesyłania kopii dowodu tożsamości, z którą, nie wiadomo co może się dalej stać, nawet pomimo usilnych starań firmy, “zguby” mogą się zdarzyć, a wy możecie w prezencie otrzymać kredyt do spłacenia, o czym niedawno ostrzegało GIODO.
- Nie ma obowiązku rejestrowania karty SIM. Po prostu karta przestanie działać jeśli jej nie zarejestrujesz do lutego przyszłego roku. Tu mała ciekawostka. Część z wind ma karty SIM (do przesyłania statystyk, zdalnego zarządzania windą i połączeń alarmowych). Część z tych wind nie jest w stanie jeździć, jeśli karta ma “zerowe” konto (czyli nie działa). Pierwszego lutego sugeruje więc wybrać schody, bo może się okazać, że kilka wind “stanie”.
Podane powyżej linki prowadzą od razu do stron poświęconych rejestracji u poszczególnych operatorów. Radzimy tam zajrzeć by zdobyć więcej informacji.
Żniwa dla oszustów?
Nowy obowiązek rejestracji kart prepaid może na wiele sposobów pobudzić oszustów do działania. Telefony z prośbą o podanie danych (np. wykonanie zdjęcia dokumentu i odesłanie e-mailem) pod groźbą zablokowania numeru już się zdarzyły. Ale niebawem mogą się pojawić e-maile z prośbą o wpisanie danych na stronie rejestracji (fałszywej), albo e-maile z prośbą o zalogowanie się do biura obsługi klienta jakiegoś operatora (phishing). Najlepiej jest ignorować takie próby “ułatwiania” rejestracji.
Jeśli chcesz bezpiecznie zarejestrować swoją kartę SIM, najlepiej idź do salonu. Również Urząd Komunikacji Elektronicznej doradza rejestrowanie kart osobiście i wyraża pogląd, że skan czy ksero dowodu to nie jest dokument wystarczający do rejestracji.
Jak wygląda sytuacja z kartami prepaid w Europie?
W Unii Europejskiej nie ma jednomyślności w kwestii obowiązku rejestracji kart SIM. W Wielkiej Brytanii, Szwecji, Belgii takiego obowiązku nie ma. W Hiszpanii, Niemczech, Francji czy Włoszech jest. Poniższy rysunek obrazuje obowiązek rejestracji telefonów na kartę w UE.
Rysunek Robert Kędzierski/ Dane GSMA/TVN24bis/
Poniżej ranking ofert sieci komórkowych (stan lipiec 2016 r.)
Abonament
MIX
Na kartę
Opracowano na podstawie: źródło: niebezpiecznik.pl. uke.gov.pl, http://next.gazeta.pl, zdjęcia: Internet: (komorkomat.pl, http://next.gazeta.pl)
Opracowała: Sylwia Karolak-Marcinkowska