Ułatwienia dostępu

Menu Zamknij

Monitorujemy jakość powietrza w Łódzkiem!

Już 35 sensorów jakości powietrza Airly posłuży mieszkańcom województwa łódzkiego. Rozbudowa sieci monitoringu jest efektem działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

W 2020 r. zainstalowano sieć pilotażową Łódzkiej Regionalnej Sieci Monitoringu Powietrza (ŁRSMP) składającą się z dziesięciu czujników monitoringu powietrza. W marcu 2021 w Województwie zamontowano kolejnych 25 czujników.

Urządzenia monitorują aktualne stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2.5, PM10), a także dzięki zintegrowanym danym, dostarcza na mapie aktualne informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza oraz wietrze.

Wyniki pomiarów są dostępne na mapach online Airly (map.airly.eu) oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej Airly (Android i iOS). Aby ją pobrać należy wpisać nazwę aplikacji „Airly” w sklepie Google Play lub w App Store (IOS).

Obok aktualizowanych na bieżąco danych, użytkownicy mają do dyspozycji wgląd w dane historyczne z poprzedniej doby oraz prognozę jakości powietrza na kolejne 24 godziny. Dokładna predykcja, podawana godzina po godzinie na najbliższe 24 godziny, pozwala na wykorzystanie tych danych na różnorodne sposoby, poczynając od funkcji stricte informacyjnej, a kończąc na edukacji oraz planowaniu zajęć na zewnątrz.

jak znaleźć czujnik

Projekt jest efektem działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego ze środków  budżetu Województwa. Realizacją zajmuje się Wydział Społeczeństwa Informacyjnego w Departamencie Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Więcej o projekcie, w tym lista czujników: si.lodzkie.pl/projekty-wlasne-wl/lodzka-siec-monitoringu-powietrza/