8 listopada 2018 r. rozpoczęły się zajęcia dla ostatniej grupy Ucyfrowionych w bieżącym roku. Zebranych powitali pan Krzysztof Stefaniak – p.o. z-cy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji oraz pan Paweł Nowak – p.o. Naczelnika Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego Departamentu Cyfryzacji, życząc wszystkim owocnej pracy i sukcesów w podnoszeniu umiejętności cyfrowych.
Tak jak na początku wszystkich poprzednich warsztatów uczestnicy ćwiczyli koordynację „ręka – oko” oraz umiejętność korzystania z klawiatury, przy wykorzystaniu programów dla dzieci, więc przy nauce było sporo zabawy.
W następnej części zajęć Ucyfrowieni formatowali w edytorze tekstu napisane przez siebie listy, w tym także nauczyli się wstawiać elementy graficzne do dokumentu WORD.
Ostatnim zadaniem było zapisanie listów na pendrive’ach, które otrzymali wraz z materiałami dydaktycznymi.
Tydzień później, 15 listopada, grupa spotkała się na drugich zajęciach. Na początku Ucyfrowieni przypomnieli sobie, jak nagrać pliki na pendrive oraz jak bezpiecznie wysunąć urządzenia z komputera. Później przyszedł czas na organizację i porządkowanie dokumentów. Uczestnicy tworzyli foldery, przenosili do nich swoje listy, kopiowali pliki i usuwali niepotrzebne pisma.
Po przerwie Ucyfrowieni zaczęli zgłębiać tajniki Internetu. Poznali różnice pomiędzy przeglądarką, a wyszukiwarką.
W ramach ćwiczenia przeszukiwali strony internetowe, m.in. sprawdzali prognozę pogody, oglądali zdjęcia, a także tłumaczyli teksty w Google Tłumacz.
Na zakończenie drugiego dnia warsztatów grupa zapoznała się z aplikacją Google – YouTube. Każdy Ucyfrowiony już wie, że oprócz ulubionej muzyki i filmów znajdzie na YouTube również poradniki, instrukcje obsługi, a nawet programy kulinarne.
22 listopada odbyły się trzecie zajęcia. Pierwsza część spotkania poświęcona była zakładaniu poczty e-mail. Uczestnicy samodzielnie wypełniali formularze rejestracyjne, tworzyli konta, a następnie wysyłali do siebie wiadomości wraz z załącznikami. Nauczyli się również zapisywać pliki na komputerach i swoich pendrivach.
Druga część warsztatów dedykowana była serwisowi internetowemu – Google Maps. Ucyfrowieni oglądali mapy, wyznaczali trasy dojazdu do swoich ulubionych miejsc, a także przyglądali się im z bliska dzięki Street View. Pracy było dużo, jednak grupa nie zraziła się i wykonywała zadania z przyjemnością. Na sam koniec warsztatów zespół zwiedził wirtualnie muzea, zaglądając do ich pięknych wnętrz.
Ostatnie spotkanie, w dniu 29 listopada, poświęcone było planowaniu podróży. Ucyfrowieni poznali popularne strony internetowe, poprzez które można rezerwować hotele, kupować bilety lotnicze, sprawdzać rozkład jazdy autobusów, czy pociągów.
Drugim wątkiem, jaki został poruszony na warsztatach były zakupy. Uczestnicy serfowali po platformach zakupowych Allegro i OLX, zgłębiali ich tajemnice i oglądali różne produkty. Zakupy przez Internet cieszą się coraz większą popularnością, sprawiają dużo przyjemności, ale trzeba robić je rozważnie, żeby nie zostać oszukanym. Ucyfrowieni wiele uwagi poświęcili na temat bezpieczeństwa w sieci, który towarzyszył im podczas wszystkich zajęć.
Warsztaty dobiegły końca i przyszedł czas na podsumowanie. Pan Krzysztof Stefaniak – p. o. z-cy Dyrektora Departamentu Cyfryzacji podziękował wszystkim za udział, wręczył uczestnikom dyplomy i drobne upominki oraz życzył im dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności cyfrowych.
Na sam koniec prowadzący dostali od Ucyfrowionych niespodziankę – przemiłe, samodzielnie napisane na komputerze podziękowania. Jest nam niezmiernie miło, dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa!