SeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkolenia

Ucyfrowieni – poziom średnio zaawansowany w lutym

6 lutego 2020 roku grupa na poziomie średnio zaawansowanym rozpoczęła zajęcia z obsługi komputera.  Otwarcia spotkania dokonał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, który powitał zebranych życząc wszystkim owocnej nauki i wytrwałości w rozwijaniu kompetencji cyfrowych.

W pierwszej kolejności Ucyfrowieni poznali sposoby ochrony komputera przed wirusami i niechcianymi osobami, które mogą uszkodzić sprzęt. Nauczyli się zakładać hasła do kont użytkownika, zmieniać je i blokować ekran po skończonej pracy.  Dowiedzieli jak działają programy antywirusowe, jak pobrać je na komputer oraz w jaki sposób skanować system i dyski zewnętrzne.

W dalszej części zajęć uczestnicy podłączyli do laptopów swoje pamięci USB. Odszukali je na urządzeniach, spersonalizowali, nadając im nowe nazwy i przystąpili do pracy. Przegrywali pliki z pulpitu na pendrive, zapisywali obrazy pobrane z Internetu, a także kopiowali, wycinali i przenosili dokumenty do nowo utworzonych folderów.  Na koniec pierwszego dnia zajęć odłączyli dyski od komputerów, korzystając z opcji “bezpieczne wysuwanie sprzętu”.

Drugie spotkanie, dnia 13 lutego 2020 roku odbyło się pod hasłem “zgrywanie i obróbka zdjęć”.  Ucyfrowieni przynieśli ze sobą przewody do swoich smartfonów, podłączyli je do komputerów i uczyli się kopiować zdjęcia z telefonu na komputer, a później również bezpośrednio na pendrive. 

Po przegraniu wszystkich zdjęć przyszła pora na ich edycję.  Ćwiczenie polegało na obróbce kilku zdjęć w programie “Zdjęcia Microsoft”, a następnie zapisaniu ich na dyskach USB.  Uczestnicy przerabiali fotografie, kadrując je, nakładając filtry, czy usuwając skazy. Poznali też możliwości programu Paint 3D, dodając do swoich zdjęć podpisy. Dzięki temu fotografie zamieniły się w spersonalizowane kartki z życzeniami i pocztówki z wakacji.

slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
slider
previous arrow
next arrow
Slider
Please follow and like us: