AktualnościcyberbezpieczeństwoZAPROSZENIA

CyberBezpieczni pracownicy oświaty

9 października 2018 r., w sali kinowej ŁDK odbyła się kolejna konferencja z cyklu „CyberBezpieczni” zorganizowana przez Wydział Społeczeństwa Informacyjnego Departamentu Cyfryzacji UMWŁ.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele sektora edukacji (dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy bibliotek i inni) z województwa łódzkiego.
Poruszane na konferencji tematy były próbą odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób przygotować młodych ludzi na wyzwania i możliwości, gdy świat dookoła tak szybko zmienia się pod względem technologicznym, społecznym i gospodarczym?
Gościem honorowym był Pan Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty, który wygłosił krótkie przemówienie podkreślające wagę poruszanych podczas konferencji tematów oraz celowość tego typu inicjatyw, przyczyniających się do zwiększenia świadomości nt. szans i zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Prelekcje przedstawicieli: Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego S.A. oraz Dyżurnet.pl wskazały zarówno najczęściej występujące zagrożenia wśród dzieci i młodzieży, jak również metody zapobiegania i sposoby wczesnego reagowania. Z kolei przedstawiciele Fundacji Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenia Miasta w Internecie, skupili uwagę uczestników wokół tematu budowania kompetencji cyfrowych uczniów oraz wykorzystywania ich potencjału.
Przedstawiciele sektora edukacji mieli okazję aktywnie uczestniczyć w konferencji poprzez rozwiązywanie quizów za pomocą smartfonów i aplikacji. Miało to na celu pokazanie uczestnikom, w jaki sposób można wykorzystać dostępne narzędzia do pracy z uczniami.

Na zakończenie konferencji uczestnicy obejrzeli film dokumentalny Wernera Herzoga pt. „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, poruszający temat Internetu, sztucznej inteligencji, robotyki oraz sposobu, w jaki wpływają one na nasze życie.

Dziękujemy prelegentom i uczestnikom za udział w konferencji.

Do zobaczenia za rok!!!!

Materiały z konferencji:

Internet – zagrożenie czy korzyści (KWP w Łodzi)

Zagrożenia czyhające na młodzież w cyberprzestrzeni XXI wieku (Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego S.A.)

Telefony zaufania (CBC SA)

Rola nauczyciela w kształtowaniu kompetencji cyfrowych uczniów (Fundacja Nowoczesna Polska)

Szkoła epoki smartfona – przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony otoczenia cyfrowego. Nowe obowiązki szkół i organów prowadzących wynikające z Prawa Oświatowego (Stowarzyszenie Miasta w Internecie)

Ryzykowne zachowania, szkodliwe treści – jak zapobiegać jak reagować (Dyżurnet.pl)

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider