W dzisiejszych czasach, kiedy technologia odgrywa istotną rolę w procesie edukacji, stajemy wciąż przed nowymi wyzwaniami. Do takich wyzwań należą m.in. budowanie świadomości wśród pracowników sektora edukacji nt. zagrożeń cybernetycznych, na jakie narażone są dzieci i młodzież, a także poszerzenie umiejętności w zakresie ich ochrony. Należy także zauważyć, iż nauczyciele odgrywając kluczową rolę w tym procesie, muszą jednocześnie sami radzić sobie z dynamicznymi zmianami w technologii i szybko rozwijającymi się nowymi zagrożeniami.
Dlatego tak ważna jest identyfikacja nowych zagrożeń (takich jak np. cyberprzemoc czy uzależnienie od technologii) i tworzenie innowacyjnych metod radzenia sobie z nimi. W obliczu coraz większego narażenia młodego pokolenia na ataki cybernetyczne, podejmowane działania powinny być maksymalnie skutecznie, oparte na dobrych praktykach oraz współpracy.
W związku z powyższym – w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego – Grzegorza Schreibera, Departament Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego UMWŁ serdecznie zaprasza na kolejną edycję konferencji pt. „CyberBezpieczni – wyzwania dla pracowników oświaty”.
Konferencja odbędzie się w dniu 29 listopada 2023 roku w godz. 9-14, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w Łodzi przy al. Piłsudskiego 8, sala 104.
Konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli sektora edukacji z województwa łódzkiego, w tym m.in.: nauczycieli, pedagogów, dyrektorów placówek oświatowych. Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy jej uczestników w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Podczas tegorocznej konferencji poruszone zostaną m.in. następujące tematy:
• detoks cyfrowy, uzależnienie od świata wirtualnego – higiena cyfrowa,
• wpływ technologii na życie i zdrowie człowieka,
• jak podejmować trudne tematy i jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą – aspekty psychologiczne związane z zagrożeniami w sieci,
• dezinformacja – sposoby na radzenie sobie z natłokiem informacji,
• najnowsze metody oszustw internetowych, sposoby radzenia sobie z zagrożeniami płynącymi z sieci, jak chronić dziecko w sieci, na co zwrócić uwagę / gdzie szukać pomocy?
• ochrona rodzicielska – jak skutecznie ją wprowadzić – praktyczna wiedza,
• jak zachęcać uczniów do udziału w życiu realnym, co proponować by mniej przebywali w sieci – przykłady dobrych praktyk,
• AI – szansa czy zagrożenie w edukacji? Wykorzystanie chatu GPT i technologii AI w edukowaniu młodego pokolenia,
• aspekty prawne związane z naruszeniem zasad cyberbezpieczeństwa – odpowiedzialność karna, w tym jak radzić sobie z cyberprzemocą w szkole, zgłoszonymi incydentami?
Zapisy na konferencję odbywają się wyłącznie elektronicznie pod adresem:
https://elodzkie.pl/ankiety/konferencja-cyberbezpieczni-wyzwania-dla-pracownikow-oswiaty-6-edycja
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 listopada 2023 r.
Liczba miejsc siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego jest ograniczona – o zakwalifikowaniu do stacjonarnego udziału w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.
Możliwy jest także udział w konferencji w formule online.
Indywidualny link zostanie przesłany na wskazany w formularzu rejestracyjnym mail, najpóźniej na dzień przed wydarzeniem.
Serdecznie zapraszamy.
Retransmisja wydarzenia
Materiały dla uczestników
Pokolenie online i psychospołeczne umacnianie dzieci w sieci, czyli jak będąc offline skomunikować się z dzieckiem IRL
Rodzaje zagrożeń cyfrowych i jak się przed nimi bronić
Dezinformacja – sposoby na radzenie sobie z natłokiem informacji
AI – szansa czy zagrożenie
w edukacji? Wykorzystanie chatu GPT i technologii AI w edukowaniu młodego pokolenia
Jak przetrwać w cyfrowym świecie?