Wszyscy doskonale wiemy, jak wiele dobrego przynosi czytanie książek. Rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, wzbogaca słownictwo, a także ćwiczy koncentrację. Czytanie jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, którego teraz nam nie brakuje. Książki drukowane stanowią dla wielu osób ważny element życia, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania.
Co zrobić jednak, jeśli wszystkie książki z domowej półki zostały już przeczytane, biblioteki są zamknięte, a do sklepu lepiej nie wychodzić?
Sięgnąć po wirtualne książki tzw. e-booki.
CO TO SĄ E-BOOKI?
E-booki to publikacje, których treść zapisana jest w formie elektronicznej (e-książka). Odczytać je można za pomocą specjalnego programu, na ekranie komputera, na smartfonie lub na czytniku e-booków.
Książki w wersji elektronicznej, stanowią wierne odwzorowanie wydania papierowego. Jeśli interesuje Cię konkretny rozdział publikacji, wystarczy, że klikniesz na jego tytuł w spisie treści, a zostanie on wyświetlony. Nie musisz przechodzić po kolei każdej strony, jeśli nie czytasz całej e-książki.
E-book, w odróżnieniu od książki w wersji papierowej pozwala na zmianę rozmiaru czcionki wyświetlanego tekstu– służy to poprawie komfortu czytania. Dzięki temu osoby ze słabym wzrokiem, nie muszą rezygnować z czytania.
E-booki dostępne są w księgarniach, sklepach internetowych, serwisach dedykowanych tej tematyce. Od pewnego czasu możliwe jest również wypożyczanie e-booków w bibliotekach, także wirtualnych.
CZYTNIK E-BOOKÓW
Czytnik e-booków to małe, lekkie urządzenie, które można mieć zawsze przy sobie. Dostępny jest w sklepach stacjonarnych bądź internetowych (co rekomendujemy). Obecnie wiele firm produkuje czytniki, a ich ceny przestały być wysokie.
Na jednym czytniku można zmieścić wiele książek, w zależności od modelu. Dzięki temu swoją ulubioną literaturę masz zawsze pod ręką. Nie musisz obawiać się, że na półce w mieszkaniu zabraknie miejsca na kolejną książkę.
Wyświetlacz czytników jest zbudowany w taki sposób, aby strony wyglądały jak prawdziwy papier (tzw. e-papier). Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrok się nie męczy, a dostosowywanie jasności ekranu pozwala na czytanie e-booków w pełnym słońcu i pod dowolnym kątem (w przeciwieństwie do ekranu komputera). Niektóre modele czytników posiadają podświetlany ekran, umożliwiając korzystanie z nich nawet po ciemku.
Na czytnik wgrywa się książki w postaci plików, które są utworzone w specjalnych formatach, takich jak EPUB i MOBI. Kupując e-book w księgarni internetowej, będzie on miał właśnie taki format.
Wybierając czytnik e-booków zwróć uwagę na jego parametry i zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie istotne. Czy Twój czytnik powinien posiadać:
- dostęp do internetu (dzięki temu można kupować i pobierać książki bezpośrednio na czytnik),
- podświetlany ekran,
- słownik i możliwość tworzenia notatek,
- obsługę plików dźwiękowych (audio).
Jeśli te funkcje są dla Ciebie zbędne, wybierz czytnik podstawowy – będzie on najtańszy.
JAK ZGRYWAĆ KSIĄŻKI NA CZYTNIK E-BOOKÓW?
Najprostszym sposobem na wgranie książki do czytnika, jest podłączenie urządzenia do komputera poprzez kabel USB. Czytnik e-booków zostanie wykryty na komputerze, tak samo jak np. pendrive, czy telefon. Należy otworzyć folder czytnika i skopiować do niego książki.
DARMOWE E-BOOKI
W internecie znajduje się wiele stron, z których można poprać legalnie darmowe e-booki. Są to najczęściej teksty udostępnione w domenie publicznej. Oznacza to, że prawa autorskie do nich już wygasły, a od śmierci autora upłynęło 70 lat. Książki z domeny publicznej można, zgodnie z prawem, bezpłatnie przeglądać, pobierać, a także udostępniać innym.
!Uwaga na wydania pirackie! W sieci jest dużo oszustów, którzy udostępniają za darmo pliki tekstowe i najnowszą literaturę (często gorszej jakości lub tylko fragmenty utworów), jest to nielegalne. Pamiętaj o prawach autorskich. Lepiej kupić e-booka z legalnego źródła – koszt e-booka jest niższy, niż cena książki papierowej.
Poniżej podajemy kilka przykładów stron, na których znajdziesz darmowe e-booki z domeny publicznej:
- Wolne Lektury (www.wolnelektury.pl)
- Wikiźródła (www.wikisource.org)
- Cyfrowa Biblioteka czytelnia książek i prasy (www.cyfroteka.pl)
- e-publikacje Nauki Polskiej (www.epnp.pl)
Zachęcamy do lektury!