Warsztaty z obsługi komputera dla kolejnej grupy, o drugim poziomie zaawansowania, rozpoczęły się dnia 5 czerwca br. Pan Michał Konecki – Dyrektor Departamentu Cyfryzacji powitał zebranych w imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego, życząc przyjemnych zajęć oraz efektywnego podnoszenia umiejętności cyfrowych.
Województwo Łódzkie prowadzi działania mające na celu wspieranie osób starszych, jak również promowanie aktywności społecznej. W tym duchu Regionalne Centrum Pomocy Społecznej nadzoruje program pn. „Karta Seniora Województwa Łódzkiego”. Dzięki uprzejmości pracowników RCPS, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, kto może otrzymać wspomnianą kartę, w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek oraz jakie niesie ona korzyści.
Po krótkim wstępie Ucyfrowieni włączyli laptopy i przystąpili do pracy. Naukę rozpoczęli od sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się edytorem tekstów Ms Word. Czekało na nich kilka zadań, pierwszym było napisanie listu do bliskiej osoby. Kolejnym zaś poznanie zasad poprawnego edytowania tekstu, wstawianie tabel i obrazów z komputera. Uczestnicy ćwiczyli korzystanie ze skrótów klawiaturowych, ułatwiających obsługę wielu programów.
Ostatnim zadaniem pierwszego dnia warsztatów, było zapisanie dokumentów na pamięciach USB, które Ucyfrowieni otrzymali razem z materiałami szkoleniowymi.
Drugie spotkanie odbyło się w dniu 12 czerwca br. Na wstępie grupa przypomniała sobie materiał z poprzednich zajęć – program Ms Word nie jest już wyzwaniem i uczestnicy bardzo sprawnie się nim posługują.
Tematem głównym zajęć była organizacja zdjęć na komputerze. Ucyfrowieni nauczyli się zgrywać zdjęcia z telefonów na komputery, a także pobierać obrazy z Internetu. Segregowali pobrane fotografie, zmieniali ich nazwy, przenosili do nowo utworzonych folderów, by na koniec skopiować zdjęcia na pamięci zewnętrzne.
Gdy w zdjęciach zapanował ład, uczestnicy poznali możliwości podstawowej obróbki plików graficznych, przy pomocy aplikacji „Zdjęcia”. Pracowali z przyjemnością – w mgnieniu oka powstawały wesołe podpisy, kartki z życzeniami i ciekawe modyfikacje zdjęć.
19 czerwca br. Ucyfrowieni rozpoczęli zajęcia od powtórzenia i utrwalenia materiału wprowadzonego tydzień wcześniej. Po krótkim wstępie uwagę skupili na zagadnieniu poczty internetowej. Zakładali darmowe skrzynki e-mail, samodzielnie wypełniając formularze rejestracyjne. Wymieniali się adresami e-mail i korespondowali ze sobą, ucząc się wysyłać i odbierać wiadomości, również z załącznikami.
Druga część zajęć, dotycząca wykorzystania urządzeń mobilnych w codziennym życiu, wzbudziła wśród Ucyfrowionych ogromne zainteresowanie. Paweł Natkański, Główny Specjalista w Departamencie Cyfryzacji przedstawił prezentację o smartfonach – urządzeniach coraz bardziej wszechstronnych i uniwersalnych. Pokazał jak w szybki sposób można sprawdzić prognozę pogody, rozkład jazdy, a nawet zapłacić za parkowanie pojazdu. Zaprezentował przydatne aplikacje na telefony, takie jak: asystent Google, translator, Google Maps, SkyCash i inne, związane z bankowością internetową. Nie zabrakło również informacji o tym, jak zabezpieczać swoje telefony i wystrzegać się podejrzanych programów. Na koniec Ucyfrowieni ćwiczyli pobieranie aplikacji i instalowanie ich na swoich urządzeniach.
26 czerwca br. był najgorętszym dniem podczas tej edycji warsztatów. Na szczęście upał nie zniechęcił pilnych Ucyfrowionych – grupa prawie w komplecie zaczęła pracę od przypomnienia sobie, jak wysyłać i odbierać maile, jak dodawać załączniki i zapisywać je na komputerach.
Po wysłaniu wszystkich wiadomości przyszedł czas na zapoznanie się z programem Ms Excel. Uczestnicy za pomocą arkusza kalkulacyjnego tworzyli budżet domowy. Uczyli się podstawowych funkcjonalności, wypełniania pól, zmieniania wyglądu tabel, jak również prostych funkcji.
Po przerwie grupa rozmawiała o cyberprzestępczości i zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać korzystając z Internetu. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób korzysta z Internetu. Ucyfrowieni z przejęciem słuchali, jak ważne jest zabezpieczanie swoich urządzeń, nie udostępnianie swoich danych i danych osób trzecich w przestrzeni publicznej oraz wystrzeganie się przed zawieraniem internetowych znajomości z przypadkowymi osobami.
Na koniec Pan Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego podsumował warsztaty, podziękował uczestnikom za udział i pilną naukę. Po rozdaniu dyplomów i drobnych upominków od Województwa życzył zebranym udanym wakacji. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia na pamiątkę.
Przyszedł czas na przerwę wakacyjną, z nową grupą Ucyfrowionych spotkamy się we wrześniu.