Poprzez „wirtualne konsultacje” – czyli analizę badań przesłanych z lokalizacji Gminnego Ośrodka Zdrowia do placówki medycznej w Łodzi – wskazano wybrane korzyści, jakie niesie ze sobą inwestycja Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, czyli regionalna sieć teleinformatyczna, utworzona w technologii światłowodowej. Technologia światłowodowa daje możliwość m.in. błyskawicznego przesyłu plików z obrazami RTG, USG, obrazów rezonansu magnetycznego i tomografii, których wielkość to niejednokrotnie ponad 200 MB i nie jest możliwie przesłanie ich mailem. Na oczach zgromadzonych w sali konferencyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi oraz – za pośrednictwem połączenia wideo – zgromadzonych w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu miało miejsce przesłanie plików RTG pacjentki z GOZ w Parzęczewie, które to badanie zostało skonsultowane przez lekarza radiologa w sali konferencyjnej. Po naocznym wskazaniu jednej z możliwości idących za inwestycją ŁRST, głos zabrał Marszałek oraz Dyrektorzy placówek w Łodzi i Sieradzu.
Wkroczyliśmy w XXI wiek – cieszył się Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika. – Konsultacje za pomocą szybkiego i bezpiecznego łącza pozwalają zmniejszyć koszty związane z transportem pacjenta, a także uniknąć ewentualnego zagrożenia jego życia i zdrowia.
Dziś przeprowadzone „wirtualne konsultacje” mogą stać się standardem, który będzie realizowany w województwie. Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna w synergii z projektami e-Zdrowia stanowią wymierne korzyści dla mieszkańców Łódzkiego. Telemedycyna nie jest futurystyczną wizją, ale już codziennością. Stan zdrowia mieszkańca mniejszej miejscowości, gdzie nie ma w przychodni lekarza specjalisty na co dzień, może być konsultowany bez każdorazowego transportu chorego do większej placówki. – skomentował Przemysław Biliński, dyrektor medyczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi.
Bezpieczne i szybkie łącze zapewni sprawny przesył badań między placówkami medycznymi w województwie oraz usprawni obieg danych dotyczących zdrowia pacjenta. Łącze umożliwi także spotkania poprzez konferencję, jeśli niezbędne będzie przeanalizowanie stanu pacjenta w szerszym gronie – dodał Dariusz Kałdoński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu.
Wydarzenie „wirtualne konsultacje” było wsparte technologicznie przez firmę Infratel-Operator Infrastrukturalny Sp. z o.o., która pełni funkcję operatora sieci.