Jesień w szkole to zawsze czas nowych wyzwań. Nowe zajęcia, nowe sale, nowe grupy uczniów. Ale to także czas, w którym warto od razu wprowadzać dobre praktyki. Dlatego w ramach projektu InAirQ przewidzieliśmy warsztaty kompetencji dla nauczycieli i kadry zarządzającej szkół, dzięki którym mogli oni zdobyć bądź poszerzyć wiedzę z zakresu dbania o jakość powietrza wewnętrznego w salach lekcyjnych.
W listopadzie 2019 udało nam się przeprowadzić warsztat dla blisko 90 prawników oświaty w dwóch etapach:
- dzięki uprzejmości organizatorów konferencji Problemy zdrowotne i czynniki ryzyka związane z pracą nauczycieli (13.11)
- jako główna część spotkania członków Forum Jakości Środowiska (19.11).
Oba warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli, szczególnie teraz – w okresie zimowym, kiedy budynki są ogrzewane i niechętnie wietrzone – to ważne tematy. Dr Anna Kozajda, z Instytutu Medycyny Pracy przestawiła w przejrzysty sposób wyniki badań, jakie przeprowadzono w ramach InAirQ, świadczące o dużym problemie z jakością powietrza w salach lekcyjnych. Następnie, mając świadomość ograniczeń w jakich funkcjonują szkoły – przedstawiła najprostsze, bezkosztowe – i zarazem – bardzo skuteczne sposoby poprawy jakości powietrza. Magdalena Suchan, koordynator projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, podpowiadała zaś gdzie znaleźć gotowe prezentacje i materiały do pracy zarówno z uczniami, jak ich rodzicami, by wspólnie zadbać o zdrowie dzieci i młodzieży.
Tematy poruszone podczas warsztatu pn. „Budowanie potencjału w zakresie poprawy jakości powietrza wewnętrznego w salach lekcyjnych w instytucjach związanych ze środowiskiem szkolnym”:
-
- Typy i źródła zanieczyszczeń w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.
- Skutki zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach oraz odpowiednie wartości wytycznych zapobiegawczych.
- Zarządzanie jakością powietrza w pomieszczeniach w szkołach.
- Działania w celu ograniczenia ryzyka zdrowotnego, wynikającego z ekspozycji na chemiczne zanieczyszczeniami powietrza.
Rozbudowana prezentacja z warsztatu kompetencji do pobrania.
Wszystkich zainteresowanych problematyką, którzy nie mogli uczestniczyć w listopadowych szkoleniach zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz profilu FB InAirQPolska, jak również do kontaktu indywidualnego: magdalena.suchan@lodzkie.pl, Anna.Kozajda@imp.lodz.pl