AktualnościSeniorzySpołeczeństwo InformacyjneUcyfrowieni

Ucyfrowieni zostają w domu i wykonują płatności online (część 2)

KONTO INTERNETOWE – JAK KORZYSTAĆ?

Internetowego konta bankowego można używać na dwa sposoby:  logując się na stronę banku z komputera, bądź za pośrednictwem aplikacji instalowanej na smartfonie. W tym poradniku pokażemy, jak używać konta online za pomocą komputera.

Aby dostać się do swojego banku online niezbędne są dane do logowania. Gdy zakładasz konto w banku, dostajesz login oraz hasło, które umożliwią pierwsze logowanie. Hasło należy zmienić po pierwszym zalogowaniu, ze względów bezpieczeństwa. Ważne, by nowe hasło było silne – powinno zawierać duże i małe litery oraz cyfry, a także znaki specjalnie #@!$%, wtedy trudniej je złamać.

To, jak wygląda strona bankowości elektronicznej i jakie oferuje możliwości, zależy od banku – strony mogą się od siebie różnić, jednakże sposób ich obsługiwania jest ten sam. Dalszy ciąg poradnika będzie pokazywał sposoby korzystania z różnych banków.

KONTO INTERNETOWE – JAK WEJŚĆ NA STRONĘ BANKU

  1. Otwórz przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisz nazwę banku, w którym posiadasz konto internetowe, np. mBank. Zatwierdź, wciskając na klawiaturze Enter.

    slider

  2. Pojawi się strona wyszukiwarki, z listy podanych stron wybierz stronę swojego banku –  zwróć uwagę, czy wchodzisz na odpowiednią stronę, przeczytaj opis, sprawdź adres www, a następnie kliknij w tytuł podświetlony na granatowo.

  3. Po chwili zostaniesz przekierowany na stronę banku. Aby wejść do swojego konta internetowego musisz się zalogować. Wygląda to tak samo, jak logowanie do skrzynki email. Musisz podać login i hasło. Aby móc wpisać te dane, znajdź na stronie banku okienko Zaloguj się. Znajduje się ono najczęściej u góry, po prawej stronie.

  4. Po kliknięciu na Zaloguj się, zostaniesz przekierowany do okna logowania. Wpisz login i hasło, a następnie zatwierdź klawiszem Enter lub wciśnij Zaloguj.

KONTO INTERNETOWE – JAK ZROBIĆ PRZELEW

Po zalogowaniu na swoje konto ze strony internetowej banku znajdź na stronie zakładkę Transakcje, a następnie wybierz Zrób przelew/ Przelew lub Przelew jednorazowy. Zazwyczaj jest ona widoczna na samej górze strony.

Po kliknięciu na to polecenie pojawi się elektroniczny formularz, który należy wypełnić. Jest on bardzo podobny do tradycyjnego, papierowego druku polecenia przelewu, który wypełniamy płacąc rachunki np. na poczcie.

W następnym kroku należy uzupełnić wszystkie dane z formularza, tj. nazwę i adres odbiorcy, numer konta na które wykonany zostanie przelew, tytuł przelewu oraz kwotę. Dane nadawcy zostaną uzupełnione automatycznie.

Po wypełnieniu wszystkich pól zatwierdź operację. Sposób zatwierdzenia może się różnić w zależności od tego, w jakim banku posiadasz konto. Są różne możliwości otrzymania hasła (należy dowiedzieć się w banku, którą opcję posiada konkretny bank). Hasło możesz:

  • otrzymać sms-em,
  • przepisać ze zdrapki, którą otrzymuje się od banku w momencie zakładania konta online,
  • dokonć autoryzacji poprzez urządzenie mobilne.

Po potwierdzeniu operacji wyświetli się komunikat, że przelew został wykonany prawidłowo.

Na stronie internetowej swojego banku znajdziesz instruktaż, jak wykonać przelew. Przykłady:

Link do strony PKO BP i instrukcji jak zrobić przelew – https://www.youtube.com/watch?v=NDH_f8mtpl8&feature=emb_title

Link do strony mBank i instrukcji jak zrobić przelew – https://www.youtube.com/watch?v=LBO221jexmo

 

Źródła zdjęć:
https://www.mbank.pl/indywidualny/
https://www.pkobp.pl/
https://www.getinbank.pl/