AktualnościSeniorzySpołeczeństwo InformacyjneSzkoleniaUcyfrowieni

Ucyfrowieni zostają w domu i korzystają ze smartfonów!

W obliczu wyjątkowej sytuacji, która panuje obecnie na świecie, najbezpieczniej jest pozostać w domach. Warsztaty z obsługi komputera zostały zawieszone, jednak nie zapominamy o Was, drodzy Ucyfrowieni. Podpowiadamy, jak przetrwać kwarantannę dzięki nowym technologiom. Będziemy systematycznie publikować poradniki, m.in. o tym, jak korzystać z różnych aplikacji, abyście mogli bezpiecznie komunikować się z rodziną, robić zakupy, czy serfować po Internecie.

 

WHATSAPP

WhatsApp jest darmową aplikacją, która umożliwia przesyłanie wiadomości, zdjęć,  a nawet krótkich filmików. Służy również do prowadzenia wideorozmowy. Pozwala na komunikację z dziećmi, wnukami i znajomymi bez wychodzenia z domu.  Do pobrania oraz korzystania z aplikacji niezbędne jest posiadanie smartfona z dostępem do Internetu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcąc pobrać aplikację, należy najpierw wyszukać ją w sklepie. Po wejściu w Google Play/App Store znajdź symbol lupy lub pole z napisem „szukaj aplikacji i gier” i kliknij na nie palcem. Pojawi się pulsujący kursor wraz z klawiaturą, wpisz nazwę wyszukiwanej aplikacji (WhatsApp). Z listy aplikacji, wybierz WhatsApp Messenger i kliknij palcem na opcję Zainstaluj.

Gdy aplikacja zostanie pobrana, na pulpicie telefonu pojawi się ikona programu, kliknij na nią, by WhatsApp się uruchomił.

Otworzy się okno z regulaminem serwisu – aby móc korzystać z aplikacji, należy regulamin zaakceptować. Następnym, niezbędnym krokiem jest weryfikacja numeru telefonu. Po wpisaniu prawidłowego numeru telefonu zostanie wysłany SMS, mający na celu potwierdzenie rejestracji w aplikacji. SMS będzie zawierał kod, który należy wpisać w aplikacji WhatsApp. Po poprawnym wpisaniu kodu, pojawi się okno, w którym należy uzupełnić swoje imię, a następnie kliknąć przycisk Dalej. Aplikacja zostanie uruchomiona i będzie można z niej korzystać.

 

Link z filmem instruktażowym, pokazującym krok po kroku, w jaki sposób pobrać aplikację: https://www.youtube.com/watch?v=qWoanhyK_W8

 

W JAKI SPOSÓB KORZYSTAĆ Z WHATSAPP

Po uruchomieniu aplikacji WhatsApp kliknij w lewym górnym rogu na Czaty. W prawym dolnym rogu pojawi się Ikona zielonego kółka z kopertą. Po kliknięciu na nią wyświetli się nowe okno, w którym należy wybrać nowy kontakt i wpisać numer telefonu oraz dane osobowe naszego adresata. Pamiętaj, aby na koniec kliknąć Zapisz.

W niektórych telefonach książka kontaktów znajdująca się w pamięci telefonu może zostać pobrana od razu do aplikacji, ale pamiętaj, że będziesz widzieć kontakt tylko do tych osób, które korzystają z aplikacji WhatsApp. Informacja o tym, czy znajomi korzystają z aplikacji będzie się wyświetlała pod imieniem w książce telefonicznej.

 

Link z filmem instruktażowym pokazującym krok po kroku, w jaki sposób dodać kontakt na WhatsApp: https://www.youtube.com/watch?v=uoA58RrAqWc

 

JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ PRZY UŻYCIU WHATSAPP

Po zainstalowaniu aplikacji oraz uzupełnieniu książki adresatów możesz rozpocząć korzystanie z WhatsApp. Będąc w zakładce Czaty, wybierz osobę, z którą chcesz się skontaktować. Możesz do tej osoby zadzwonić, wysłać wiadomość lub uczestniczyć w wideorozmowie.

  1.  Wysyłanie wiadomości lub nagranie głosu – na dole ekranu znajduje się jasny prostokąt, w którym można napisać wiadomość, lub ją nagrać – w prawym dolnym rogu widoczny jest mały mikrofon, który po przytrzymaniu zacznie nagrywać dźwięk. W momencie, gdy puścisz mikrofon, wiadomość głosowa automatycznie zostanie wysłana. Aby napisać wiadomość, kliknij na pole Wpisz wiadomość, pojawi się klawiatura, możesz zacząć pisać.

  2. Rozmowa telefoniczna i wideorozmowa – w prawym górnym rogu ekranu znajdują się symbole słuchawki oraz kamerki. Po kliknięciu na słuchawkę zatelefonujesz do wybranej osoby, natomiast po kliknięciu na symbol kamery będzie widoczny również obraz.

Materiał opracowały Olga Drechsler i Barbara Sludkowska