W dniu 8 maja br. Pan Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego otworzył kolejny cykl warsztatów z obsługi komputera dla osób chcących podnieść swoje umiejętności cyfrowe.
Przed przystąpieniem do właściwej części zajęć, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z informacjami na temat „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”. Wyczerpujących instrukcji o tym, w jaki sposób wziąć udział w programie, udzieliła Pani Olga Madej z Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi.
Po krótkim wstępie Ucyfrowieni wzięli się z entuzjazmem do pracy. Naukę rozpoczęli od włączenia komputerów i poznania właściwej obsługi sprzętu. Dzięki ćwiczeniom interaktywnym nabywali umiejętności posługiwania się myszą i klawiaturą, doskonale się przy tym bawiąc.
Uczestnicy pracowali z dużym zapałem, chcąc się jak najwięcej dowiedzieć. Ostatnim zadaniem, jakie czekało na nich w pierwszym dniu zajęć, było napisanie listu do bliskiej osoby i nauka podstawowej edycji tekstu w programie Ms Word.
Drugie zajęcia, w dniu 15 maja br. uczestnicy rozpoczęli od porządkowania zasobów komputera i swoich dysków USB. Dowiedzieli się, że miejscem do przechowywania plików jest folder – wirtualny segregator. Ćwiczenia Ucyfrowionych polegały na nauce tworzenia folderów, zmianie ich nazwy oraz przenoszeniu do folderów zdjęć, poprzez kopiowanie i wycinanie.
To nie był jednak koniec pracy, po przerwie grupa zaczęła zgłębiać tajniki Internetu, poznając różnice pomiędzy przeglądarką, a wyszukiwarką. Uczestnicy serfowali po stronach internetowych, w poszukiwaniu interesujących ich informacji.
Pod koniec spotkania przyszedł czas na założenie elektronicznej skrzynki pocztowej. Wszyscy samodzielnie dokonali rejestracji do darmowego konta e-mail, zalogowali się do swoich skrzynek i zaczęli przesyłać do siebie e-maile.
Trzecie spotkanie, w dniu 22 maja br. Seniorzy rozpoczęli od powtórzenia obsługi poczty mailowej. Wysyłali i odbierali e-maile,wpisywali kontakty do książki adresowej. Nauczyli się dodawać załączniki do wiadomości – wysłanie kartki na święta, czy imieniny nie będzie już dla Ucyfrowionych żadnym problemem.
W drugiej części zajęć grupa poznała najpopularniejsze funkcje aplikacji Google Maps, których znajomość pomaga w życiu codziennym, a także pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości nawigacji. Duże zainteresowanie wzbudziła funkcja Street View, która zapewnia widok panoramiczny z poziomu ulicy, daje możliwość oglądania obiektów i odbywania wirtualnych spacerów.
29 maja br. spotkaliśmy się po raz ostatni z grupą podstawową.
Ucyfrowieni coraz swobodniej czują się w świecie wirtualnym, czego dowodem było sprawne przeszukiwanie stron www ułatwiających podróżowanie. Dzięki aplikacjom takim jak e-podróżnik.pl, booking.com, czy google maps, bez wychodzenia z domu mogą zaplanować trasę, kupić bilety na pociąg i zarezerwować nocleg. Podróżując, warto zaopatrzyć się w niezbędny bagaż, dlatego też uczestnicy przeglądali strony z aukcjami, a także sklepy internetowe, ucząc się robienia bezpiecznych zakupów w sieci.
Na zakończenie, Pan Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego wraz z Panem Michałem Koneckim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Cyfryzacji podziękowali Ucyfrowionym za wzięcie udziału w warsztatach, wręczyli dyplomy, a także zrobili pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami i pracownikami prowadzącymi szkolenie.