Już w przyszłym roku Polacy będą mogli skorzystać z elektronicznych dowodów osobistych zapisanych w smartfonach – zapowiedziała w czasie kongresu Impact16 w Krakowie minister cyfryzacji Anna Streżyńska. W rozmowie z IAR minister zaznaczała, że przygotowanie dedykowanej aplikacji może zająć 12 miesięcy.
Aby nie stracić blisko 300 milionów unijnej dotacji Polska musi wprowadzić e-dowody do 2019 roku. Początkowo elektroniczne dowody miały trafić do Polaków już w 2010 roku. Wokół projektu wybuchł skandal korupcyjny, a Unia uznała projekt za niefunkcjonujący.
W Polsce jest 19 milionów smartfonów, a z prognoz wynika, że do 2020 r. będzie ich dwa razy więcej. Przeciętnie użytkownicy spędzają przy nich trzy godziny dziennie. Minister Streżyńska dodawała, że opóźnienia przy wdrażaniu dowodu z chipem w Polsce spowodowały zmianę w myśleniu o jego formie. „Żeby on był zintegrowany z kartą kredytową, kartą studencką czy kartą miejską, prawem jazdy, ubezpieczeniem zdrowotnym albo z tymi wszystkimi rzeczami umieszczonymi w telefonie komórkowym, który jest takim samym dobrym nośnikiem jak każdy inny – mówiła IAR minister cyfryzacji.
W rozmowie z gazetą „Wprost” Anna Streżyńska poinformowała, iż program Obywatel.gov.pl ma ruszyć na początku 2017 roku. Ministerstwo rozpoczęło już rozmowy z operatorami systemów komórkowych na temat wykorzystania systemu Mobile Connect standardu GSMA. To produkt, który podobnie jak systemy bankowe daje możliwość autoryzowania się i poświadczenia swojej tożsamości. Dodanie podpisu pozwala na realizację różnych usług, na przykład płatniczych. To oznacza, że przez komórkę będzie można załatwić każdą usługę administracyjną, która tylko jest dostępna w sieci. Główną przeszkodą jest dziś możliwość autoryzowania się wobec administracji, by dokonać transakcji, czyli w przypadku spraw urzędowych daną sprawę załatwić. Po drugie możliwość uwierzytelnienia musi być możliwie najprostsza. Obecnie przy podpisie kwalifikowanym potrzebne są do tego czytnik e-podpisu i karta.
Działania Ministerstwa Cyfryzacji dążą do maksymalnego uproszczenia i umożliwienia autoryzacji za pomocą już dostępnych narzędzi i haseł, bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez obywateli.
Podobne rozwiązania e-dowodów w telefonach komórkowych funkcjonują w kilku krajach europejskich, między innymi w Austrii i Estonii. W Austrii obywatel może sobie wybrać, jaki dowód chce mieć. To od niego zależy, czy to będzie kartonik, jaki dziś mamy w Polsce, czy też będzie on zakodowany na karcie kredytowej, karcie studenckiej czy właśnie w postaci specjalnej aplikacji w telefonie. W lipcu ubiegłego roku udostępniono rozwiązanie smartfonowe i wśród młodych Austriaków błyskawicznie zyskało ono największą popularność.
Źródło: opracowano na podstawie http://www.telepolis.pl/wiadomosci/od-przyszlego-roku-dowod-osobisty-w-komorce,2,3,36402.html, https://www.wprost.pl/535894/Dowod-karta-platnicza-i-prawo-jazdy-na-telefonie-Strezynska-To-moj-cel, http://www.bankier.pl/wiadomosc/Minister-cyfryzacji-E-dowody-w-komorkach-w-przyszlym-roku-3545587.html, infografika: opracowanie własne
Opracowała: Sylwia Karolak-Marcinkowska