Menu Zamknij

Bezpieczni w Internecie

Wraz ze wzrostem znaczenia informacji we współczesnym świecie oraz z rozwojem technik przetwarzania tych informacji istotnym zagadnieniem w dzisiejszym świecie jest zapewnienie ich bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich dwóch dekad nasz kraj stał się jednym z najlepiej rozwijających się w Europie Wschodniej rynków komputerowych. Komputery, urządzenia elektroniczne, Internet oraz zaawansowane technologie odgrywają potężną rolę w naszym codziennym życiu, choć coraz mniej to dostrzegamy, nie myślimy o tym, dopóki wszystko funkcjonuje jak powinno. Należy również pamiętać, iż zaawansowane technologie mogą być narzędziem w prowadzeniu nielegalnej działalności, poprzez możliwości, które oferuje  tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa, przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych (pozyskiwanie numerów kart płatniczych, kopiowanie kart, czy też włamania na internetowe konta bankowe), jak również komputerowe szpiegostwo przemysłowe, podsłuch komputerowy i nielegalne pozyskiwanie informacji, kończąc na najcięższych przewinieniach związanych z handlem narkotykami, bronią, czy też pedofilią. To wszystko czyni z komputerów i Internetu potężne narzędzie do popełniania przestępstw mające ogromne możliwości, a przy tym przynoszące potężne zyski, o czym przestępcy, zwłaszcza Ci zorganizowani, nie zapominają. W sposób dynamiczny, wręcz lawinowo, do cyberprzestrzeni wkraczają nowe usługi, które wcześniej realizowane były wyłącznie w świecie realnym, np. e-urząd, e-learning, e-shoping, e-bilet i wiele innych. Zeznanie podatkowe możemy złożyć w urzędzie skarbowym poprzez Internet, tak samo zrobić zakupy, przesłać komuś kwiaty, zamówić taksówkę… „Środek ciężkości rynku ekonomicznego” przesuwa się w kierunku Internetu. Właściwie w każdym nowym obszarze działalności człowieka obowiązują jakieś zasady, reguły czy prawa i praktycznie zawsze znajdzie się ktoś kto będzie usiłował je ignorować i łamać.

W sposób szybki, niebywale płynny i niedostrzegalny dokonały się wraz ze wzrostem informatyzacji w naszym społeczeństwie zmiany, które doprowadziły do przewartościowania pewnych pojęć. Okazuje się, że miarą społecznego sukcesu jest nie tylko okazały dom, prestiżowy samochód i liczba zer na koncie bankowym.

Informacje będące w posiadaniu firm, urzędów, a także osób prywatnych mają swoją realną wartość i mogą być podatne na zagrożenia takie jak, np.: kradzież, zniszczenie czy zafałszowanie. Z rozwojem informatyki i Internetu pojawiły się nowe zagrożenia, takie jak wirusy komputerowe, oprogramowanie szpiegujące, włamania dokonywane przez hakerów, kradzieże numerów kart kredytowych i bankomatowych, kradzieże tożsamości, szpiegostwo przemysłowe. Zjawiska te mogą narazić instytucje jak i osoby fizyczne na utratę konkurencyjności, reputacji oraz na duże straty finansowe.

Ryzyko utraty informacji zwiększa się wraz ze wzrostem ilości przetwarzanych przez osoby prywatne oraz instytucje informacji i stosowaniem coraz bardziej skomplikowanych technologii do tego przeznaczonych. Zwiększa się ono wraz ze wzrostem informatyzacji społeczeństwa i rozwojem zaawansowanej techniki, w tym z ilością łączących się w „globalną sieć” komputerów.

Do zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych informacji dotyczących osób prywatnych, firm jak i urzędów obligują różne akty prawne, takie jak m.in.:

  • Ustawa o ochronie danych osobowych,
  • Ustawa o ochronie informacji niejawnych,
  • Ustawa o dostępie do informacji publicznej,
  • Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • Rozdział XXXIII Kodeksu Karnego

 

Źródło:
Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości
Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji

Opracowała: Sylwia Karolak-Marcinkowska