Aktualnościcyberbezpieczeństwoe-UrządProjekty własne SWŁ

Cyberbezpieczeństwo w administracji publicznej

14 listopada br. na zaproszenie Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, spotkali się przedstawiciele administracji publicznej celem zwiększenia wiedzy dotyczącej cyberzagrożeń we współczesnym świecie.

Po powitaniu zgromadzonych przez p. Iwonę Wojek – Zastępcę Dyrektora Departamentu Cyfryzacji, głos zabrali zaproszeni eksperci, m.in. z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W pierwszej części konferencji przedstawiono zagadnienia związane z cyberterroryzmem, cyberprzestępczością, omówiono także przypadki występujące w Polsce i na świecie. W ostatnim czasie w sposób dynamiczny, wręcz lawinowo, do cyberprzestrzeni wkraczają nowe usługi, które wcześniej realizowane były wyłącznie w świecie realnym, np. e-administracja, e-learning, e-shoping, e-bilet i wiele innych. Zeznania podatkowe możemy złożyć w urzędzie skarbowym poprzez Internet, tak samo zrobić zakupy, przesłać komuś kwiaty, zamówić taksówkę… Środek ciężkości rynku ekonomicznego przesunął się w kierunku Internetu, w którym tym samym gromadzone są informacje na nasz temat, dotyczące zarówno przestrzeni społecznej, nawyków zakupowych, jak i podstawowych informacji takich jak nr telefonu, nr karty kredytowej, nr konta bankowego, PESEL. Uczestnikom konferencji zwrócono uwagę na fakt, iż ryzyko utraty informacji zwiększa się wraz ze wzrostem ilości informacji przetwarzanych przez osoby prywatne oraz instytucje oraz stosowaniem coraz bardziej skomplikowanych technologii do tego przeznaczonych.

W dalszej  części konferencji głos oddano specjalistom-praktykom z Fundacji Rozwoju Informatyzacji SUBNET i NetProf oraz Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, którzy zaproponowali gotowe i sprawdzone rozwiązania, pozwalające zabezpieczyć sieć w administracji publicznej czy jednostkach podległych.

Konferencja odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w ramach cyklu będącego efektem podpisanego w roku 2016 porozumienia o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. Organizatorem było Województwo Łódzkie.
Więcej szczegółów w agendzie.

previous arrownext arrow
Slider